| Heartless a întrebat:

Buna all. Am nevoie de ajutor urgent.
Am pc nou de 1 an si de cateva zile cand il pornesc se aude un zgomot puternic ca si cum ar fi supra incalzit.sau ar fi gata sa explodeze. Nu stiu ce sa-i fac nu il pot deschide pentru ca in spate la unitate trebuie desurubat :-s... Din cate am citit pe net de la altii au scris ca poate fii de la ventilator.Insa eu habar nu am unde e ala si cum arata in unitate laughing.
Poate fi din cauza ca l`am tinut aprins fara sa il inchid o saptamana? sad :-ss (Nu l`am curatat niciodata de praf.are la unitate pe partea stanga ca 2 geamuri 2 patrate in care sunt punctulete si am pus aspiratorul acolo sa absoarbe daca poate ceva laughing si in fata acolo unde se baga cd-ul ) Dupa ce il aprind si ma joc pe el zgomotul se mai lasa dar de fiecare data cand il inchideam si dadeam cu aspiratorul pe unde am explicat si re-porneam pc-ul nu se mai auzea zgomotu. Poate fii si de la priza? Multumesc...

Răspuns Câştigător
| FreeLife a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres
Asa arata o sursa de pc cea care transmite energia de la priza in toate componentele tale, daca chiar ai tinut pc-ul descis o saptamana poate fii si asta o problema, dar daca chiar vrei sa faci ceva ultil fii atenta:
-1: desfa carcasa(roaga pe cineva daca tu nu poti dar sunt doar 2 shurubuir pe partea dreapta a unitatii daca te uiti la el din spate)
-2: baga in el aspiratorul sa-l cureti de praf (desi ar trebui suflat cu un compresor sau ceva puternic ex: o pompa de umflat saltele gonflabile, dar si aia e slaba-deci un compresor-)
-3: daca tot mai scoate sunete ciudate s-ar putea sa se fi stricat ceva in el sau sa se fi ars, in cel mai rau caz trebuie schimbata sursa)
Dar, cum ai spus si tu... sunetele acelea nu stiu de la ce vin ca sa iti spun exact poate aveau dreptate cu ventilatorul, eu ce ti-am spus mai sus tot trebuie sa faci, dar daca e ventilatorul nu prea stiu... exemplu de ventilator:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
asta este genul clasic dar sunt multe altele.
Da-mi un mesaj sau raspunde din nou cu rezultatele sper sa te fi ajutat.

10 răspunsuri:
| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Este de la sursa. Trebuie schimbata cat mai curand sau ramai fara cooler si o sa te trezesti ca iti arzi placa de baza.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Ok fi atenta ia calculatoru in breate si fugi la un service sau cheama pe cineva care e in stare. Nu inteleg de ce mai intrebi ce ai putea sa ii faci cand tu nici nu stii ce e ala un cooler... straight face

| francesca89 a răspuns:

Scoate fata suruburile, si curata cooler'ul(ventilatorul) cu un betisor, daca nu stii cum arata uita'te pe net.

| CristinaCrisy a răspuns:

Si la mine e la fel dar nu e nimic stai linistita

Răspuns utilizator avertizat
| MDE94 a răspuns:

De unde esti? ca vin si ti le rezolv sau iti zic care e problema, gratuit happy

| Heartless explică:

Ce este coolerul?:-s

| Heartless explică:

laughing big grin. Numai are importanta. Am stins manainte pc-ul si am intors unitatea si am vazut ventilatorul.Era atat de prafuit in cat am crezut ca e ars.Am luat multe betisoare si vata si l-am sters + am mai dat si cu aspiratorul acolo si acum e ca inainte happy. Multumesc pentru raspunsuri meritati toti funda sad :* >big grin

| Heartless explică:

Vai ce dragut esti laughing Arad b-) am rezolvat problema dar poti sa vii pentru o barfa :->

| BYU_5211 a răspuns:

Probabil ventilatorul si mie mi se porneste de multe ori...