| RusMarius7 a întrebat:

am 15 ani si as dori sa aflu niste informatii.
1. De unde as putea invata scripting, programare, etc.
2. Cum as putea sa castig bani pe viitor din treaba asta?

Ma cam atrage munca la PC si mna. Ma gandesc ca mi-ar prinde bine in viitor daca as invata de acum.
Vreau o parere a cuiva experimentat.
Multumesc anticipat si desigur Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

~Eu am sa vorbesc aici despre programare, in general, dar poti aplica sfaturile si pentru scripting.

1. O mica parte o poti invata de la liceu (profil mate-info), dar important e sa inveti si tu acasa pe cont propriu. Ca sa inveti singur nu e atat de greu: cumperi o carte/o iei de pe net (gasesti destule gratis care sunt si bune) si incepi sa citesti. Cele mai mult carti din domeniul asta au si exercitii de practica, pentru ca fara practica e destul de greu sa inveti ceva. Pe langa carti, cel mai important e sa ai vointa, sa faci cate ceva in fiecare zi, indiferent de cat de bine te simti sau de cat chef ai. Daca nu esti pasionat de tehnologie, de calculatoare, de stiinta din spatele programelor, dar esti interesat doar de bani nu are rost sa te apuci.

2. Pe masura ce inveti, cam trebuie sa iti faci un portofoliu. In el pui toate creatiile tale mai importante, nu un program care spune "Hello World!". Daca ai vreo idee de un program (site, aplicatie, nu conteaza) ar fi o idee buna sa te apuci sa incepi sa o pui in aplicare, dar asta dupa ce ai o idee despre limbajul de programare: sintaxa (cum se scrie corect un program, ca sa il poti compila), structuri (gen "daca", "cat timp", "pentru") si cam atat. Cat timp reusesti sa compilezi un program si sa il faci si sa afiseze ceva corect (corect = ceea ce trebuie sa faca programul, deci daca vrei sa faci un calculator si afiseaza 2*12=10 e incorect) te poti apuca de proiectul tau. Totusi, vezi sa nu fie prea mare. In timpul realizarii unui proiect mai mare 100% o sa fii nevoit sa inveti ceva nou pentru a putea adauga inca un feature. Deci o sa inveti in timp ce faci si ceva (probabil) util, ceea ce e mai interesant decat sa inveti dintr-o carte facand mici programe. Pe langa portofoliu, poti sa ajuti la proiecte open-source (gasesti suficiente pe github). Daca tu consideri ca ai invatat destul de mult si stii sa te si exprimi in engleza, poti intra pe site-ul stackoveflow sa raspunzi la intrebari (e un fel de TPU, dar pentru programatori/scripteri). Si daca vrei sa te angajezi, poti pune in CV toate astea: portofoliul, proiectele la care ai ajutat si profilul tau de stackoverflow. Probabil ca mai sunt metode de a-ti face un CV bogat, dar nu le stiu. Facultatea in pentru un job in domeniul asta nu e obligatorie, dar poate ajuta. Totusi, experienta e mult mai importanta decat facultatea. Daca vrei sa faci si mai multi bani (daca iti dai interesul) si sa ai un program mai comod te poti apuca de freelancing: oamenii de pe diferite site-uri cauta programatori/scripteri pentru diferite proiecte si ii platesc. Ei vor doar proiectul realizat in timpul dat, nu conteaza programul pe care il ai tu. Dei poti munci si noaptea daca vrei. Ca sa iti fie acceptata oferta (banii pe care ii ceri pentru realizarea proiectului) trebuie sa ai un portofoliu destul de solid pentru ca foarte multi oameni vor proiectul (si 10, si 15), iar daca tu abia te apuci de freelancing si nu ai niciun rating (nota pe care ti-o dau clientii), doar portofoliul te poate ajuta.
Daca totusi vrei doar sa faci bani prin asta, cel mai usor domeniu e scriptingul (faci site-uri). Durata in care poti invata scripting cat sa fii angajat e mult mai scurta decar durata pentru programare. Eu unul nu ti-as recomanda sa te apuci de asa ceva daca nu esti pasionat, dar alegerea e doar a ta.

2 răspunsuri:
| GreenOrange a răspuns:

De obicei, liceele au cursuri gratuite pe domeniul asta, cum ar fi Sisco si IT Essentials si altele.
Greenfoot te poate ajuta, oarecum, merita incercat. Poti incerca si Hour of code, trebuie sa pornesti de jos pentru a-ti forma o idee, apoi avansezi.