| Altazaaar a întrebat:

Bună! Am 18 ani și nu am mai luat alocația din România de 4 ani, deoarece o primeau părinții mei în străinătate. Acum s-au mutat acasă și nu știu ce acte sunt necesare pentru a depune dosarul de alocații și unde trebuie depus.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E nevoie de o cerere tip, primita si depusa la secretariatul scolii /facultatii pe care-l urmezi.

| sierra1 a răspuns:

Ești la școală elev?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deoarece o primeau părinții mei în străinătate. Dacă o primeau acolo, pe aceea primită acolo nu mai ai cum să o primești.
Dacă acum după legea română ai încă dreptul la alocație pentru copii, la 18 ani, trebuie să depui acte la ANPIS.
https://www.mmanpis.ro

| blackann a răspuns:

Intreaba la secretariatul scolii si te vor ajuta. Nu pe TPU. laughing)