| iris2003 a întrebat:

Am castigat un concurs online iar premiul sunt niste carti care o sa fie livrate prin posta romana ca un colet fara ramburs. Asa mi s-a spus. Treaba e ca habar n-am ce insemna asta. Va trebui sa plătesc ceva ca sa-l ridic de la posta sau taxa de vamă sau ceva de genul asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca nu va trebui sa platesti coletul, eventual va trebui sa platesti transportul, daca nu a fost platit si acesta de catre expeditor.

| christall a răspuns:

Nu platesti nimic. Bucura-te de premiu!

| nugasescusernameliber a răspuns:

In aproximativ 3-5 zile vei primi un aviz in posta, te prezinti cu acela si cu buletinul la oficiul postal, la coletarie. Pe aviz iti scrie care oficiu. Daca se rataceste acel aviz tu du-te oricum la posta si intreaba daca nu este un colet pe numele tau.
Colet fara ramburs inseamna ca vei semna doar de primire si pleci, nu platesti nimic.

| Lina1993 a răspuns:

Fara ramburs inseamna ca fara platawinking Pur si simplu te duci la posta, arati buletinul si iti da coletul.