| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am facut un test IQ pe o aplicatie pe telefon, mi-a iesit foarte mult, dar cand am cerut parerea altor mi-au spus ca testul nu ar fi autorizat si sa nu ma mai dau mare cu el. Acum chiar m-am facut curios cat as avea cu adevarat IQ-ul. Unde as putea sa fac un astfel de test? La un psiholog doar sau sunt si pe net astfel de teste? Sunt contra cost sau cum se procedeaza? Ca nu prea am habar. As vrea sa incerc un test autorizat, preferabil pe net, si daca e contra cost, nu e o problema. Doar sa fie autorizat si pe romana, ca nu stiu prea bine engleza. Si sa imi explicati putin procedura si cam ce iti arata testul? Nivel de inteligenta, de logica sau?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Testel initiak de IQ (IQ test) a constat din 60 intrebari rezolvabile in 45 minute si a constat din elemente matematice deductibile logic (figuri geometrice, siruri logice etc. Punctajul maxim la acest test este 161, punctajul de peste 130 indica inteligenta mare iar sub 80 indica inteligenta mica. Acest test a fost folosit mult inaintea anului 2000.

Actual, pe nivel mondial, se prefera testele MENSA pentru identificarea persoanelor cu capacitati deosebite.
Si in Romania exista filiala Mensa, iar testele se pot face si online:
http://mensa-romania.ro/testari-mensa/test-online

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu stai prea bine cu inteligenta, observ. Daca vii sa intrebi aici... Dar hai sa nu fiu rau. Uite, te duci frumos la MENSA Romania pe site, faci testul de acolo, si daca zice ca esti material de MENSA, atunci esti cu adevarat dotat. Daca nu, lasa testele aiurea. P.S. MENSA organizeaza si teste reale, atestate, se corecteaza in Anglia cand il dai. E vreo 100 RON parca, ceva de genul, si se organizeaza periodic in orasele mari din tara.

| Arthiom a răspuns:

Nu am avut nici o data incredere in testele iq sau testele de aptitudini si intotdeauna am fost convinsa ca rezultatele nu sunt relevante. Un test iti poate da un rezultat, pe cand alt test pentru aceeasi destinatie iti da un rezultat cu totul diferit.

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca era o aplicatie cu maxim 15-20 de intrebari, poti clar sa o lasi balta laughing. Un test serios de IQ se face la un psiholog cu un test autorizat si din ce am auzit, un astfel de test are in jur de 100 de intrebari, daca nu chiar mai multe.
IQ=coeficient de inteligenta. Deci masoara inteligenta
"William Stern a definit inteligența ca aptitudinea generală a individului de a-și adapta conștient gândirea unor cerințe noi: ea este capacitatea spirituală de adaptare generală la noile cerinte și condiții ale vieții."(wikipedia)
IQ-ul nu defineste un om. Sunt multe alte lucruri care nu sunt luate in calcul, chiar daca din test rezulta ca esti "inteligent". Un alt coeficient de genul este EQ/EI=inteligenta emotionala, mult mai ne-popular.