| Nimeni91 a întrebat:

Buna! Am implinit 18 ani saptamana trecuta, azi am fost sa imi iau cardul de identitate, insa are valabilitate doar pe 4 ani. Nu trebuiau sa fie cumva 10 ani? Am intrebat la giseu la evidenta populatieoe de ce este asa, insa nu mi-a explicat nimic.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Crede-i pe ei!
dar in mod sigur, intr-un an o să ceri card cu cip inclus (știi tu, d-ăla mic!)

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Da, stiu ca se vor schimba. Insa am inteles ca daca actualul card de identitate are valabilitate, nu trebuie neaparat schimbat cu unul cu cip pana la expirare, decat daca vreau sa plec din tara, insa nu cred ca se va intampla asta. Multumesc de raspuns!

| sierra1 a răspuns (pentru Nimeni91):

Facem pariu că o să vrei unul micuț și drăguț, intainte de expirarea ăstuia?

| zilog a răspuns:

Dăi în puii mei GATA FUGI DE ACOLO! că nu ai nici un viitor
oriunde chiar si in rusia e mai bine de cât in România

| badpanda a răspuns:

Termenul de valabilitate a cărţii de identitate este, după cum urmează:
- 4 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
- 7 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;
- 10 ani după împlinirea vârstei de 25 de ani;
- nelimitat după împlinirea vârstei de 55 de ani.

| Catrice a răspuns (pentru badpanda):

Nu e chiar nelimitat, e pe 50 ani sau 60 pe acolo laughing

| Nimeni91 explică (pentru badpanda):

Multumesc de raspuns!