| anonimxenotome a întrebat:

Buna! Am marea problemă cu kilogramele in plus si nu mai stiu ce sa fac. Am 20 de ani, 1.56 cm si 64 kg. In octombrie 2020 am renuntat la unele produse din alimentatie, cat si la cantitate, am facut exercitii si am ajuns la 62 de la 67. Asta pana in decembrie, cand m-am oprit si pana acum o luna nu am mai tinut nimic si am ajuns la 64. De o lună am inceput sa reiau obiceiul din octombrie si nimic. De 2 saptamani tin intermiteng fasting 18:6 sau 20:4 si o data pe saptamana post negru. Fac exercitii de pe o aplicatie 15 minute in fiecare zi, o data pe saptamana alerg 30 de minute si in fiecare zi sar coarda 15 minute. De mancat nu mananc foarte mult, fiindca ma simt prea plina si mi se face rau. Nu am minus nici macar 200 de grame. Sunt foarte dezamagita, am tinut in trecut diete, am folosit ceaiuri, nimic. Nu pot sa scad deloc. Dimineata ma cîntăresc, am 64 kg, seara am 63, 700 sau virgula ceva. Într-adevăr, nu beau 2 l de apa in fiecare zi, dar nici inainte nu o faceam, am o problemă cu băutul apei fiindca nu simt nevoia sa beau, pur si simplu as putea sa stau si 2 zile fara sa beau apa. Cineva care ar putea sa ma ajute cu ceva? Sau sa imi spuneti experientele voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Problema e f simpla, nu conteaza ce mananci, cat mananci, de cate ori mananci, la ce ore, nu cont ca ti post negru sau nu (asta strict pentru slabit, ca pentru sanatate normal ca, cont sa mananci sanatos), conteaza cate Kcal/zi ai, atat, adica media calorica zilnica.
Trebe sa-ti calculezi Kcal sa fie mai jos decat arzi si slabesti 100 %, nu exista sa nu slabesti.

Cantarul se face odata la saptamana dimineata pe nemancate, nebaute, dupa ce te duci la toilet in chiloti la 10-12 ore de la masa.
Nu se face zilnic, ai 63, 7 seara si 64 dim, ca mai retii apa probabil cand bei dupa ce te-ai cantarit, sau are cantaru eroare desi 0, 3 Kg cam greu sa aiba.

Poate la 67 Kg ardeai putin mai mult, iar cand ai ajuns la 64 arzi mai putin, si trebuie sa mananci putin si mai putin ca in octombrie.

Asa ca da-i drumu la treaba, de ex baga un 1300 zilnic! Ce mananci iti alegi tu din cele sanatoase. Si poti da chiar si 4 Kg pe luna jos asa.

| anonimxenotome explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca depasesc 1000kcal pe zi. si postul negru il tin acum cu postul Pastelui, nu fac nimic diferit fata de ce faceam in octombrie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimxenotome):

Ai calculat tu si nu sari de 1000 Kcal/zi?
Daca esti adolescent si baiat arzi cam 2200 Kcal/zi, deci cu 1000 ai slabi 5 kile lunar, in doua saptamani trebuia sa dai cel putin 2 kile jos.

Daca vin eu la tine..de ce oare ai sa slabesti cat vrei si in cat timp vrei?! Cum dracu cum m-am pus ei pe ei, cum au slabit sau s-au ingrasat cum au vrut, cum ii lasam de capu lor, ba ca nu slabesc da nu mananca mult, ba ca mananca mult si sunt scanduri..mai sa fie.
NU se tineau de treaba, de aia.

Bine, poti sa nu slabesti mancand putin daca ai hipotiroidism, dar nu cred ca ai, semnele ar fi ca scade pofta de mancare, esti mai lent, bate inima mai slab. Dar si aia e tot ca se reduce din activitate de la lentoarea aia.

Sau ti-am zis, in oct ardeai mai mult cu 67, si cu dieta care o tineai, ai dat jos pana la 62, dar dupa aia ai inceput sa arzi mai putin (cu cat esti mai slab, cu atat arzi mai putin), si acum iti trebuie o dieta mai slaba ca in oct ca sa slabesti.
Adica cat mananci acu, atat arzi se pare daca te mentii la 64.

Daca te mentii cu 1000 inseamna ca esti perpetuum mobile, adica ceva ce merge fara energie, lucru imposibil.
Si daca esti fata adolescenta tot bati un 1700-1800 Kcal/zi de ars, deci tot cu 1000 slabeai.

Cati ani ai?

| anonimxenotome explică (pentru Mosotti):

Am 20 jumătate și sunt fată. Mulțumesc mult pentru sfaturi. Nu prea inteleg treaba cu kcal, cum se ard si asa, dar am zis ca nu cred ca depășesc 1000 fiindca mănânc o data, de doua ori pe zi si in cantități mici, mai rar carne, mai mult supe, piure, ma rog. Si nu am un cantar de bucătărie ca sa vad exact. Mulțumesc frumos

| Mosotti a răspuns (pentru anonimxenotome):

Daca nu depaseai 1000 slabeai clar, in doua saptamani slabeai cel putin 1, 2-1, 5 Kg.
Ar cam trebui sa intelegi cum e cu Kcal, ca acolo e spilul in slabire.
Regula e ca trebuie sa mananci mai putine Kcal decat arzi, adica ca restul de necesar de energie sa-l ia corpul din rezervele de grasime.

Ca daca ii dai cat arde, nici nu te ingrasi dar nici nu slabesti, pentru ca organismul avand cat ii trebuie, nu mai ia din depozite, si deci nu pierzi kg din rezerve.
Cam asa merge treaba.

Deci problema ta este la nr de kcal (pana la urma nici nu conteaza ce mananci, cand si de cate ori).
Trebuie sa rezolvi asta cumva.
Incearca sa mananci ceva mai putin, sa vedem, cobori?

Daca tu ai manca mai putin decat trebuie cum crezi, daca in acealasi timp corpu nu isi ia restul din rezerve, ai muri!
Adica nu merge sa mananci mai putin decat e nevoie dar in acelasi timp sa nu ia din nici o rezerva!

Daca nu si nu te descurci, du-te la un nutritionist si aia e.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci exercitii cate 1 ora pe zi, fiindca cele 15 minute sunt doar pentru intretinere, pentru cei care au atins deja greutatea normala.
Apoi, renunatand la: paine, paste, orez, cereale, pizza, sucuri, alcool si zahar (dulciuri) poti slabi cu usurinta.
Apa este extrem de importanta si va trebuii sa bei chiar fortat macar 1. 5litri pe zi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă vegană.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. Nu faci bine. Știi de ce? Pt ca s-ar putea in unele zile când ți post negru sa simți putina foame, apoi când mănânci de dieta organismul le depune. Eu zic sa încerci sa nu depășești 1000 calorii pe zi. Renunța la zahar ( nici măcar otet balsamic, nimic nimic cu zahar), ți e pofta de suc? Bea numai cola zero! O data pe săptămâna.
Mănâncă zilnic dimineața un mar, după pe zi o ombleta cu rosii dar fără ulei, după amiaza mănâncă iaurt cu mere și o salata. A doua zi poți mânca și pui pe gril sau la cuptor și tot asa. Ideea e sa te încadrezi in 1000 calorii, sa nu depășești. Și încearcă sa treacă cât mai multe ore între ultima și prima masa. De ex eu mananc seara la 8 maxim și a doua zi mananc pe la 2-3. Chinuie te și bea apa! Nici nu îți imaginezi cât de important este. Înainte credeam ca e un clișeu dar chiar e adv. Bea măcar 4 pahare mai mari pe zi. Bea cu paiul ca intra mai binelaughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu slabeste ca mananca tot atatea kcal cat arde, asta e, nu e altceva, trebuie sa mai coboare kcal.
Nu e nevoie sa bea apa la comanda, n-are nici o legatura.

Poate consuma si zahar si orice, doar sa aiba mai putine Kcal decat arde pe zi, si va slabi.
Organismu nu depune nimic daca nu se sare de Kcal arse, arde tot, cand e pe dieta slabeste intotdeauna adica daca e low calorie sub ce arde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e chiar asa. Asa se spune peste tot cum spui tu. Dar eu nu am reușit sa slăbesc pana nu am renunțat la zahar și prăjeli! In plus, apa nu înseamnă doar apa genlaughing dacă mănâncă o supa/ciorba se pune ca a consumat lichide. Trebuie sa consume lichide ca sa slăbească. Apa are și ea rolul ei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E chiar asa, fizica e fizica nu schimbam noi fizica acum, Kcal in si Kcal out asta e spilul, se poate proba oricand.
Normal ca asa se spune peste tot, ca proba arata ca asa e, s-au facut n experimente si teste si poate testa oricine.
Ai Kcal mai putine decat arzi, slabesti si daca mananci doar dulciuri, asta testat si de mine, ca eu am facut 6 ani sala si le-am cam invatat, testat pe astea, calculat Kcal si la altii nu doar la mine.

Corpu primeste trei chestii:
1 - Proteine
2 - Lipide
3 - Carbohidrati.

Nu il int de unde vin astea, totul se descompune in astea trei sau in unele din ele, nu conteaza ca mananci varza sau zahar, daca ai 100 g de carbohidrati fie din varza fie din zahar, ai 100 g, adica ai 410 Kcalorii si gata.
E doar un exemplu.

Daca mananci salate de 3000 Kcal, o sa te ingrasi.
Daca mananci doua ciocolate pe zi si atat, o sa slabesti.

Prajeala ce e? Ceva ulei acolo pe langa ce ai prajit, deci calorii, normal ca eliminand-o, ai eliminat din calorii si normal ca ai slabit, dar tot la kcal s-a redus treaba.
Si sigur ca eliminand si zaharul ai scazut din Kcal, ca zaharul are kcal multe pe volum mic, si cand consumi produse cu zahar, logic a sari calu f usor.
Dar nu ca e zahar si de aia ai slabit ca l-ai scos fara legatura cu kcal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ok,e adv ce ai scris. Dar îți spun sincer ca eu am mancat și o înghețată pe zi, iar a doua zi nu am slăbit. Am stagnat. Slăbeam doar când eliminam ceea ce ți am zis. Și cu prajeala la fel. Mănânci un șnițel prăjit in fiecare și nimic altcevalaughing nu slăbești și nici nu te îngrași. Dar nici sănătos nu devii. Au fost doar exemple. Nu toți slăbesc doar prin deficit caloric

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ex daca mananci snitel de 800 kcal, maine vei avea cu 0, 2 Kg mai putin daca arzi 2200-2300/zi ca barbat adult, sau 2200 ca adolescent. Si le slabesti 100 %, iti zic eu pe probate, o sa vezi mai in colo daca nu imediat a doua zi, daca zilnic ai 1400 deficit, in 7 zile ai dat 1, 4 kile jos.
Daca nu apare ca ai cu 0, 2 mai putin inseamna ca ai retinut ceva apa si pare ca nu ai slabit.
100 g slabite = 700 Kcalorii in minus ca ai avut, adica un Kil de grasime corporala are 7000 Kcal. si asa socotesti cat slabesti.

Ca sa fi sanatos trebuie sa mananci kcal putine dar sa mananci produse sanatoase, dar asta e altceva pe partea de sanatate. Doar prin deficit caloric slabesti! Poti manca sanatos si normocaloric si te mentii, poti manca hipercaloric si sanatos si sa te ingrasi.

Si e simplu de ce, daca bagi kcal mai putine, corpu ia restul din grasimile de pe tine, nu exista alta cale de a slabi la baza.
Altel nu se slabeste orice sanatos ai manca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Fundița happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa iti dea initiatorul, ca el poate da fundita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Tie sa îți dea. La asta ma refeream. De asta am scris

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nevoie, eu nu vreau fundite, stau aici de placerea de a socializa doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1200 cal/zi minim pentru ca dacă e mai puțin apar dereglări hormonale, 1300 - 1500 cal/zi maxim. Adică 1500 cam 1 data pe săptămână când te porcosesti. Post negru e o prostie, face mai mult rău decât bine, corpul are nevoie de hrana, nu e făcut sa stea nemâncat. Succes!

| Dintrebare a răspuns:

Poate ti-ai dat un pic metabolismul peste cap tinand diverse diete. Sau mai exista o posibilitate, avand in vedere ca faci sport s-ar putea sa ti se dezvolte muschii. Muschii sunt mai grei decat grasimea si s-ar putea ca lucrurile sa mearga in directia buna, doar ca pe cantar sa nu se vada asta. Eu as zice sa nu exagerezi cu dieta. Stiu ca este frustrant cand depui eforturi, dar nu apar rezultatele. O optiune ar fi sa mergi pana la un nutritionist sau la un antrenor de fitness care se pricepe si poate vine cu o idee cum sa dai un boost metabolismului.

| Adutzu2 a răspuns:

Buna, iti recomand acest calal de YouTube https://www.youtube.com/c/DoctorCezar/videos
Uita-te la toate videoclipurile si tine cont de toate sfaturile.
Succes!

| aleee5262 a răspuns:

Tot ce pot sa spun e sa mananci putin si sanatos, sa renunti la dulciuri, sa iesi afara sa te plimbi si sa faci orice fel de miscare chiar daca e de pe aplicatie e bine ce faci, si sa bei multa apa. Iti pui de exemplu un reminder pe telefon sa bei apa cat mai multa si des ca ajuta. Poate e greu cu alimentatia ca ne vine pofta de chipsuri, ciocolata si tot felul de gustari, da trebuie sa facem un efort si sa ne abtinem. Io zic sa ti propui niste țeluri de ex : pana luna viitoare vreau sa slabesc 1 kg sau doua happy Cumva o sa le dai jos, dar doar cu rabdare si efort

| Mosotti a răspuns (pentru aleee5262):

Foarte bine ai zis.
Ceva nu face el bine, altfel slabea, nu exista sa nu. Daca are mai putine kcal decat arde, trebuie sa dea jos pe pariu.
Nu cred ca are doar 1000 Kcal/zi nici mort, arde minim 2000 garantat in reapos daca e adolescent, mai degraba un 2200 daca e baiat.

Poate manca si dulciuri in limita kcal permise, insa nu e bine pentru ca au volum mic si kcal multe si poate sari calul f rapid.
Trebe alimente sanatoase cu volum mare si kcal putine, gen salate de legume, paine integrala nu prea multa, carne slaba de tot felul fripta fara piele, lactate degresate si miscare cum ai zis si tu.

Plus ca la unii dulciurile, painea alba, orezul, pastele, cartofii, provoaca o hipoglicemie dupa mese care dau iar foame.
De aia trebuie consumate alimente cu indice glicemic mic, ala e rolul. De ex paine integrala, nu alba.

Plus ca daca mananca dulciuri si nu se spala pe dinti imediat bine dupa, isi strica si dintii.

| ZoliSzolga538252 a răspuns:

Salut! Iti recomand exercitiile de tip HIIT. Gasesti multe de genul pe net. Sau daca iti permite bugetul, cauta pe net "antrenorul meu personal" si gasesti ce ai nevoie acolo. Nu e nevoie sa te infometezi ca sa slabesti, trebuie doar sa faci exercitiile corespunzatoare. Si sa ti o dieta corecta. Mult succes!