| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor in legatura cu conexiunea la internet prin wireless. Eu nu ma pricep mai deloc deci o sa si explic in termeni gresiti dar sper sa ma inteleaga cineva. Deci am un router wireless,model phicomm, cablul din priza de net e bagat in wireless si un alt cablu mai scurt face legatura dintre router si unitate pc. Toate ledurile sunt aprinse,deci arata ca am semnal wireless full. Internet am de la rds. Insa baiul e ca netul imi merge doar la pc nu si pe mobil desi apare pe tel icon-ul cu semnalul dupa cum am mai zis, cere parola si toate cele insa cand intru pe net acesta nu merge deloc. Cand aprind pc trebuie sa conectez rds-ul ca sa porneasca internetul. Am windows 7. Cine l-a bagat e mai prostt ca mine si tot incerc sa-i dau de cap dar nu reusesc. Astept mesajele voastre.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Router-ul nu-ti e configurat corespunzator.
Cheama pe baietii de la RDS sau pe cineva priceput in retele sa-ti configureze router-ul pentru lucru si cu pc-uri si wi-fi, in acelasi timp.

| GdX a răspuns:

Intra in browser-ul de net si introdu 192.168.1.0 sau 192.168.1.1 si deschizi meniul router-ului. O data intrat in router configureaza-l cu credentialele username si password ce le-ai primit de la RDS. Pune un nume la wireless dar si o parola. Si gata. Router-ul este configurat. Securitate DHCP sa alegi. Bafta.

| mihai69 a răspuns:

Dacă trebuie să scrii user și parolă (cele date de către RDS) ca să te poți conecta cu PC-ul la internet, mă tem că router-ul tău e montat aiurea. Adică intrarea de WAN (de la RDS, adică, aia dinspre intrarea în casă) e pusă pe un port de LAN, nu pe cel corect de WAN. În cazul ăsta, orice ai configura la el, nu va merge!
Aici ai niște instrucțiuni pentru acele routere - nu e greu de descurcat, dacă urmezi pașii de acolo:
http://programepc.net/configurare-router-rds-conexiune-retea-pppoe/

| doctorandus a răspuns:

Ca sa folosesti netul trebuie sa-ti mearga netul. Logic, nu?

| gelu1970 a răspuns:

Telefonul iti cere o parola a router ca sa se conecteze. acea parola routerul o are pe eticheta lipita sub el.
ai facut toti acesti pasi?
daca introduci doar un caracter gresit nu o sa se conecteze.

| octav005 a răspuns:

Intri la setari la router si faci o parola si un username. trebuie sa il faci cu ip static. DHCP

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cheama baietii de la RDS