| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am niste ticuri cum ar fi sa ating de mai multe ori acelasi lucruri de 3 ori si daca nu le ating, zic in minte ca o sa-mi moara papagalul.
Daca voi avea raspunsuri de genul : "Esti handicapata!" voi sterge intrebarea straight face

Sugestii cum sa trec de aceste ticuri?

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Comportament obsesivo-compulsiv, consulta un psiholog... nu prea ai cum sa treci singur peste asta decat cu ajutorul vointei...

| Jackster a răspuns:

Si eu am avut aceiasi problema laughing.
In prezent, nu mai am aceasta problema, cred ca timpul chiar le rezolva pe toate.

| LadyMelian a răspuns:

Nu ai nevoie de un psiholog pentru asta.Incearca sa gandesti invers, ex "daca ating de trei ori acelasi lucru nu e bine".
Nu ai de ce sa te ingrijorezi.Incearca sa iti spui singura in minte ca nu se va intampla nimic si incearca sa iti ocupi mintea cu altceva.Cu timpul o sa iti treaca, trebuie doar sa lucrezi putin cu mintea ta.

| Lynnfield a răspuns (pentru LadyMelian):

Deşi în genere omul este un animal bolnav, se găsesc totuşi destui oameni sănătoşi pentru a putea vorbi de sensul sănătăţii în omenire.

| ArmywCode a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema... daca nu puneam un lucru la locul lui sau cv de genul, moare mama, si chestii de astea laughing.Am incercat sa imi gasesc un hobby, o ocupatie, si in timp mi-a trecut.Succes.