| decastelica1244 a întrebat:

Buna! Am o mașină de spălat Beko, cumpărată recent, faza e că, de la un timp cuva(parcă se numeste) curenteaza, nu foarte rău dar o face, m-am uitat in manual si s-ar putea sa fie de la covorul pe care o pusesem, l-am luat de acolo, nu m-am uitat dacă mai curenteaza, dar acum problema e alta! Nu mai trage apa cu care spală, rămâne în cuva, m-am uitat ca poate era furtunul infuntat, Nu am văzut nimic(o fi mai înăuntru Nu stiu)! Am încercat prin acel filtru de jos, dar nu-l pot desface, nici asta nu stiu de ce, i-am dat drumul la o ''spin and draw" durează 12 minute, dar le-a ținut acolo aproape o oră și-a mai dat timp singură, si apa tot acolo era, am scos-o, am băgat altele si le am dat la spălare si uscate, bumbac, apoi expres, spune că durează 3 ore si cv, sunt în mașină de vreo 3-4 ore si tot arată că mai e 2:46 acum își mai da timp singură! Știți cumva ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. Nu e de la niciun covoraș, ci de la lipsa împământării (sau neconformitatea acesteia).
Bine ar fi să pui și o siguranță diferențială pe acest circuit.
2. Mașina ta are (și) o problemă la evacuare. Dacă spui că nu ai reușit să-i desfaci filtrul de scame, e clar că acolo e ceva care blochează atât evacuarea apei, cât și mișcarea capacului de acces la acel filtru.
3. Nu e imposibil să mai fie și alte probleme.

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Daca era doar curentatul, si tot iti recomandam un specialist. Nu poate fi covorasul.
Dar tu ai multe probleme cu masina. Cheama un specialist in reparatii masini de spalat.