| Angelicas a întrebat:

am o problema la calculator ceasul si data raman mereu in urma si chiar daca le setez raman in urma din nou nu stiu ce sa le fac cineva a spis ca e ceva legat de baterie cryingsper sa nu ce credeti ca e?

8 răspunsuri:
| George130 a răspuns:

Da,cred ca ai nevoie de o baterie care sa tina minte ora cand calculatorul este oprit, si daca acea baterie este salbita inseamna ca ramane in urma.
_______________________________________________
Inregistrare: http://proeconomica.com/referrer/George130

| horia2012 a răspuns:

Ca sa-ti raspund spune-mi ce sistem de operare ai. (XP, Vista sau 7) si daca e in engleza sau romaneste.

| Angelicas explică (pentru horia2012):

Am windows XP professional si nu stiu ce sa zic la limba cum imi dau seama daca e in romana sau engleza?

| horia2012 a răspuns:

- De exemplu, cand intri in calculator ai o iconita," My Computer" sau se poate numi "Calculatorul Meu"
sau
- deschide notepad
si vezi in scrie la meniu:
( File, Edit, Format .....Help) sau
(Fisier, Editare... Ajutor)

| Angelicas explică (pentru horia2012):

A ok pai atunci am in englezalaughing

| horia2012 a răspuns:

Atunci du-te pe ceas, click stanga
si vezi unde ai functia "Internet Time"
Click pe "Internet time"
si vezi daca este bifata functia
" Syncronize with internet time server"
iar in casuta de jos trebuie sa scrie
time.windows.com.
Dac este debifata, bifeaz-o.
OK.
RESTART
Daca e bifata, e bateria, dar ma cam indoiesc, pentru ca eu am calculator de 4 ani si nicioadat nu mi-a ramas in urma ceasul.

| ToOmYOfficial96 a răspuns:

Da la bateria de pe laca de baza este. Am patit-o si eu indepartezi cu grija bateria de pe placa pe baza te duci cu ea la un magazin si iti cumperi alta baterie ca a ta...
O pui la loc pe placa de baza si setezi ora din BIOS si gata ai scapat de problema!
Am patit-o si eu si la fel am procedat am bateria 8 luni si nu mai mi s-a intamplat! FUNDA:X