| PandaChan33 a întrebat:

Buna, am o problemă! Mi-am dat pe scalp cu un fel de jeleu de cocos pentru piele deoarece credeam ca e la fel ca uleiul de cocos dar nu se duce de pe par! M-am spalat cu șampon de două ori și cu apă cu oțet și nu stiu ce s-a mai fac.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Indepartarea jeleului de cocs:
Frecat bine cu urina de camila, legat capul strans timp de un sfert de ora, dupa care se da jos prosopul.
Se lasa aerisit 3 ore, dupa care se freaca cu apa si nisip fin (quart) si se clateste din belsug cu apa calda.

In loc de urina de camila se poate folosi si urina de cal sau de magar, dar durata trebuie dublata.

| Catrice a răspuns:

Detergent de rufe sau de vase.

| Țoglă a răspuns:

Lași șamponul să acționeze 5 minute în păr, nu clătești capul cum ai făcut tu.
Pentru scalp se recomandă ulei de cocos/ ulei de argan.