| Sorina_Si_Alin_Trausan_1983 a întrebat:

Am primit de curând aparatura electrocasnica din SUA si as dori sa aflu ce fel de transformator îmi trebuie pt ele. După cum știți in SUA se foloseste 110V si aparatura este de 7AA deci de cați watti trebuie sa fie transformatorul? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Nu te lua dupa ce a zis Salontanul, formula lui nu se aplica la curentul alternativ.

Fa o poza la eticheta, pune-o pe imgur.com sau ceva de genul, si d alinkul la ea aici.

| mihai69 a răspuns (pentru Radu284):

Și crezi că aparatele alea merg la altceva decât curent alternativ?!?
Și pe deasupra, ca lucrurile să fie ceva mai complicate, frecvența folosită de americani e de 60 Hz, adică diferită de cea de 50 Hz folosită în Europa (inclusiv la noi).
Așadar, cel mai indicat ar fi un convertor. De la 220 V / 50 Hz, la 110 V / 60 Hz. Și da, puterea necesară ar fi cam de 1 kW. Ceva cam așa:
http://www.frequencyconverter.net/single-phase-converter.html

| Radu284 a răspuns (pentru mihai69):

Nu, nu am zis ca nu merg la curent alternativ. Unde am zis eu asta?

Si nu cred ca coneaza asa mult frecventa, mai ales daca e ceva nepretentios. E posibil sa mearga un pic mai prost daca are un motor, dar nu cu mult.

| mihai69 a răspuns (pentru Radu284):

Scuze, am sărit un „NU" din răspunsul tău. Oricum, deși acea formulă NU se aplică ad-literam pentru c.a., aproximarea e suficient de bună.

| Radu284 a răspuns (pentru mihai69):

Aproximarea e 100% buna pentru becuri incandescente. Pentru motoare electrice (in sarcina) se inmulteste cu 0.85
Pentru cele care sunt 'idle', cu 0.35

Si aproape sigur ca dispozitivul lui are un motor (ceva gen blender, mixer, etc.)

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Puterea este egal cu tensiunea ori intensitatea. P=TxI. Deci logic: P=110x7= 770 W. Tinand cont si de pierderi unul de 900-1000 este necesar.