| anonim_4396 a întrebat:

Buna am Router Wireless N TP-LINK TL-MR3020, 3G, portabil fac setarile merg pana la adresa de la rds si parola apoi imi da ceva cu ssid si bssid aici ce trebuie sa pun?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La SSID treci un nume cu care routerul va aparea pe lista emisiilor wi-fi din zona ta, cand cauti sa te conectezi.
de exemplu "Andrabella_01".
BSSID este un identificator secundar (un fel de "prenume" distinctiv care, daca este pus, va ajuta la identificarea UNICA a hotspotului TAU, sa nu fie confundat cu altul, care ar avea SSID identic cu al tau.

Dispozitivele wi-fi, cu care te vei conecta prima data manual, vor retine aceste identificatoare si se vor conecta automat cand ajung in raza de actiune.

| andrabella a răspuns (pentru Bula):

Mersi mult happy

| andrabella a răspuns (pentru Bula):

Bssid imi da sa pun numere si cifre

| andrabella a răspuns (pentru Bula):

Mai am o nelamurire fac setarile si zice finalizare cu succes apoi netul nu merge si zice ca cablu nu e pus conectat dar el e conecatat in wan problema este ca routarul are o mufa si pentru wan -lan? ce e de facut?

| Bula a răspuns (pentru andrabella):

Trebuie sa fie la setari si un punct unde se defineste functia mufei.
Trebuie ales Wan daca se foloseste ca intrare (de la reteaua de internet cablat) sau Lan, daca se conecteaza un PC sau alta intrare (wan) a unui alt router sau switch din reteaua locala (daca exista).

| andrabella a răspuns (pentru Bula):

Nu gasesc de unde sa setez pe wan... e naspa rau routerul asta