| GreeNNNz a întrebat:

Buna am si eu o intrebare am o prietena care e minora are 16 ani deci are buletin dar fratele ei nu are buletin anul acesta va face 14 ani si parintii lor sunt divortati si mama e plecata in strainatate si doreste sa ii ia in vacanta de vara acolo problema e ca nu stie exact de ce acte are nevoie copii sunt in custodia tatalui si nu stiu de ce acte au nevoie multumesc. fundita

Răspuns Câştigător
| Anonymus314 a răspuns:

Pasaport individual pentru un minor cu varsta pana la 14 ani

Sunt necesare urmatoarele acte:
* cererea tip si anexa (cartonas);
* certificatul de nastere, in original si copie;
* actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
* consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
* documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
* hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
* chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64, 2 RON); * pasaportul anterior, dupa caz;

Includerea minorilor in pasaportele parintilor odata cu emiterea pasapoartelor simple cu mentiunea domiciliului in strainatate este scutita de plata taxelor consulare. In cazul includerii ulterioare a minorilor in pasaport se vor prezenta si chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea aferente includerii (3 RON � taxa includere, pe numele copilului, 3 RON � taxa inregistrare cerere, pe numele parintelui);

Cererile completate cu date inexacte sau omisiuni, precum si neanexarea, in functie de situatie, a documentelor mentionate, nu vor fi luate in considerare si, in consecinta, nu vor fi primite de misiunea diplomatica sau oficiul consular.

Cetatenii romani care nu au rezidenta permanenta in strainatate pot solicita pasapoarte de tip nou pentru copiii lor si prin imputernicit cu procura speciala, numai in situatii bine justificate, Sectia Consulara a ambasadei sau consulatul va emite, la cererea parintilor, procura, care, impreuna cu formularele necesare, vor fi trimise de catre parinti in tara, in vederea obtinerii pasapoartelor pentru copiii lor.

Sursa: http://e-juridic.manager.ro/index.php?pag=a&aid=1194

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa ajuti nu te lua dupa spusele unuia sau altuia! Gasesti informatii pertinente, direct de la autoritatea( care permite sau nu iesirea minorilor din tara) intrand pe site-ul Politiei de frontiera : http://www.politiadefrontiera.ro/ Acceseaza "conditii de calatorie"-> "cetateni romani"( in stanga paginii)--- vei gasi, navigand in aceasta sectiune, chiar si continutul si forma declaratiei notariale (in format pdf)

De retinut! --- in cazul in care parintii sunt divortati legal, este nevoie doar de declaratia notariala a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila!

| valentingb a răspuns:

Au nevoie de procura de la tatal lor, altfel niciunul nu poate trece granita, si trebuie sa ii insoteasca un aduld, de obicei soferul autocarului semneaza o foaie ca o sa aiba el grija de ei.

| marialungu a răspuns:

Trebuie buletin si semnatura tatalui, daca tata nu le da voie nu pot ajunge, dar daca baiatul nu are 14 ani, nu poate trece tara numai daca trece tara cu un adult, sunt si alte cazuri in care sunt ascunsi dar la voi sper sa nu fie cazul, bafta

| lety93 a răspuns:

Este nevoie de procura prin care tatal isi da acordul
dar s-ar putea ca baiatul sa aiba nevoie de pasaport daca nu-i face buletinul pana atunci(poate reusesc sa-i faca buletinul ca se poate face cu cateva luni inainte)
cel mai bine ii sa mergeti la un notar si sa intrebati
dar oricum pana la 14 ani e nevoie de buletin si pentru ca sunt minori e necesara procura de la tata ca isi da acordul sa fie scosi din tara