| ClaudiaGr a întrebat:

Buna, am și eu o intrebare. Am un prieten căruia i-a murit tatal și el a fost nevoit sa muncească ca sa își poată ajuta mama și sora mai mica, dar el este in primul an de facultate la ASE București, iar șeful lui nu l-a lăsat sa se invoiasca la munca pentru sesiuni. Cum se procedează, se poate duce la restanta la toate sau cum?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Isi poate gasi ceva part-time. Zilele trecute eram la magazinul de halate medicale de langa Coltea si vanzatoarea vorbea cu cineva care venise pentru angajare. Zicea ca au nevoie de studenti care sa lucreze atat full cat si part-time.

| romeo78 a răspuns:

În primul rând, poate merge la forțele de muncă, să facă o reclamație pentru acel patron! Există zile libere, concediul anual, din care putea lua o zi de concediu atunci când avea examen. Există, aproximativ 21 de zile de concediu pe an. Dacă nu a fost informat despre acest lucru de patron este foarte grav. Iar, restanțele le dă pe rând. Se interesează la facultate de calendarul restanțelor. Nu poate învăța la toate materiile odată! Dar, repet e un conflict de muncă și ar fi bine să discute la forțele de muncă. Nu era vorba că pleca în parc, în acea zi, era vorba de examene de facultate! Iar, pentru acea zi putea face cerere de concediu cu plată!

| ClaudiaGr explică (pentru romeo78):

Nu știam asta, lui i-a zis ca după ce ca e nou venit se mai învoiești și după doua săptămâni de munca. Dar măcar este bine ca poate recupera la restante toate examenele. Multumesc frumos!

| romeo78 a răspuns (pentru ClaudiaGr):

Indiferent de vechime, dacă are probleme, patronul nu are dreptul de a-i interzice învoirea!