| MihaelaSiEu a întrebat:

Ce inseamna acest "Int." atunci cand vorbim despre un numar de telefon fix? Va dau exact cum apare, dar cu x-uri in loc de numerele respective : "Tel.: 0251-x x x x x x, Int. 5900" (sa zicem). Nu stiu la ce se refera mai exact acest "Int.". Ma gandesc ca inseamna "Interior", dar la ce/ cum se foloseste mai exact?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Int. inseamna interior si se foloseste de firmele/institutiile care au centrala telefonica si mai multe telefoane in birouri. Tu suni la un numar al centralei si de aici ti se face legatura cu numarul de interior, fie manual de catre o telefonista, fie automat. Se foloseste acest sistem pentru a nu fi necesara o linie telefonica exterioara pentru fiecare telefon. Numai bine!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interior

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand apelezi numarul principal, poti fi transferat la un anume departament introducand interiorul.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Int. = International, parca...

| MihaelaSiEu explică:

Va multumesc!