| Cristy_Cristy_1993 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare lucrez pe cifa pe betoniera cum frebe sa imi inpart timpul sa nu am probleme happy

2 răspunsuri:
| Ivy86 a răspuns:

A detaliat cineva mai jos.
Lucrezi 4, 5 ore după urmează o pauza de 45 minute după iar poți lucra 4, 5 ore și închizi programul.
Obligatoriu după 6 zile de lucru urmează 24 sau 45 ore pauza.
Mai bine iei și studiezi serios timpii de conducere pentru ca amenzile sunt mari. E complicat sa înțelegi din ce se explica aici.

| 17Ioana a răspuns:

Salut! Citeste legislatia pentru catgoria de tonaj la care se incadreaza cifa, probabil 20 t, ai nevoie de pauze de odihna si sa folosesti tahograful sa nu primesti amenda.
Durata maxima de conducere continua: 4 ore si 30 minute
Durata de conducere zilnica: 9 ore
Durata de conducere zilnica poate fi prelungita de doua ori pe saptamana la maxim 10 ore
Pauza
Dupa 4 ore si 30 minute de conducere conducatorul auto trebuie sa faca o pauza de cel putin 45 minute.
Aceasta pauza poate sa fie inlocuita cu o pauza neantrerupta de cel putin 15 minute, urmata de o alta pauza de cel putin 30 minute, luata inainte sa conduca din nou.
Durata de conducere saptamanala nu poate depasii 56 ore.
Durata de conducere acumulata in doua saptamani consecutive nu poate depasi 90 ore
Perioada de odihna zilnica 11 ore. O perioada de odihna zilnica poate sa fie prelungita pentru a deveni o perioada de odihna saptamanala redusa.
Perioada de odihna zilnica redusa trebuie sa fie de cel putin 9 ore dar mai putin de 11 ore.
Un conducator auto nu poate lua mai mult de trei perioade de odihna zilnica redusa intre doua perioade de odihna saptamanala.