| meddie a întrebat:

am si eu o intrebare si mi-ar fi foarte foarte de folos daca ar putea cineva sa imi raspunda.Sunt in Germania si ma lupt pentru a primi permisul de munca. Dar inainte de toate am nevoie de asigurare medicala.Stie cineva ce fel de asigurare as putea sa imi fac, in afara de cea privata care e foarte scumpa? Am auzit ca in tara se elibereaza card european de sanatate, dar problema e ca eu nu am posibilitatea sa merg in tara, poate sa mi-l elibereze o ruda apropiata? sau exista vreo sansa sa il comand online? As fi foarte recunoscatoare pentru orice informatii utile! Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Hab keine Erfahrung auf dem Gebiet, aber ich würden dir raten zuerst beim Arbeitsamt zu fragen unde eventuell auch bei dem rumänischen Konsulat im Bonn. Viel Glück, Robert

| IQOnly a răspuns:

Normal ca poate sa il elibereze o ruda apropiata si sa ti-l trimita.Nu sunt asa sigur daca poti sa o descarci de pe net. Dar daca incerci vezi sa nu fie un site fantoma, adica unu care iti fura banii.