| zooooza a întrebat:

Am tema la romana si trebuie sa povestesc o lectura.De fapt uite ce cerinta are:
Povestiti lectura care v-a impresionat cel mai mult pana acum.

Intrebarea mea este:
Pot sa povestesc o poezie? Adica e tot o lectura? Adica nu ca mi-e lene sa povestesc despre... Pupaza din tei de Ion Creanga dar pe mine m-au impresionat foarte mult poeziile lui Mihai Eminescu si de asta.
Deci pot sa povestesc o poezie?

8 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Dumnezeule, nu vreau sa te jignesc, dar ii dau dreptate lui @Ambrus.
In ce clasa esti? Sau, umbli la scoala?
Doamne, o intrebare mai stupida nu exista.
Fata draga, nu fi trista, nu te enerva,
Mai bine lasa baietii si cauta scoala laughing

| DarQueen a răspuns:

Deci, nu oi fi eu mare profesor de limba romana, dar te asigur ca nu poti povesti(adica sa faci un rezumat) la o poezie. Ceea ce spui tu acolo cu parerea, sentimentele, aia nu e povestire ci se numeste "expunere in scris a opiniei mele despre poezia X", sau, mai simplu, comentariu literar(compunere-argument).
Asta ti-o spun ca sa nu crezi ca bat campii.
O zi buna.

| zooooza explică:

Da? Atunci de ce noua profesoara ne-a dat o fisa cu lecturi pe care trebuie sa le citim iar apoi sa le povestim? Si de ce spui ca nu o pot povesti? Ma opreste cineva? Pot spune ce parere am despre ea si ce sentimente am cand o citesc.Si ce se intampla in poezie.Deci ea poate sa fie povestita.Si te rog sa nu mai jignesti. Ok?

| zooooza explică:

Ok...deci eu nu sunt ca alte fufe dupa baieti. Ok? Nu ma intereseaza baietii si am pus o intrebare cat se poate de fireasca. Daca nu ma poti ajuta nu te baga! Ne-am inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca poti sati expui impresiile despre poezie... poezia e tot lectura, si daca tea impresionat atunci poti sa relatezi multe despre ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este proasta

| Ambrus a răspuns:

Mama da ce proasta esti! laughing poezie apartine genului liric si nu se poate povesti! laughing)))))))))))

| Opre_Simina_1975 a răspuns:

Multumesc pentru tema