| anonim_4396 a întrebat:

Am trecut in clasa a 12 a si ma gandesc sa urmez facultatea de geografie din Iasi. Imi puteti spune va rog ce profesii as putea avea daca ma duc pe stiinte ale mediului sau planificare teritoriala? Aș vrea sa știu daca imi pot găsi un loc de muncă stabil in România si bine platit cu una din aceste facultăți. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

La planificare teritorială poți deveni cadastru( persoană care se ocupă de măsurătorile de terenuri) este o meserie bine plătită dar necesită matematică, motiv pentru care eu nu m-am indreptat spre asa ceva. Pe științe ale mediului poți ajunge să lucrezi la Protecția Mediului. Nimeni nu îți poate garanta că vei găsi din prima sau chiar că nu vei fi nevoită să dai bani ca să ocupi un post. Din păcate România este coruptă și nu poți să prevezi dinainte mersul lucrurilor. Eu zic totuși să nu te gândești decât la a face ceea ce îți place, pentru că meseria o vei practica întreaga viață.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pot să intreb și eu ceva: de ce mergi la geografie?

| Marta2qw a răspuns (pentru sierra1):

Pentru ca imi place geografia.

| sierra1 a răspuns (pentru Marta2qw):

Restrictive la un eventual job, toate variantele tale. Succes e doar viitorul tău in joc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te vad gasind un loc de munca stabil in Romania si bine platit cu una din aceste facultati. Multe persoane care au facut specializari pe mediu sau geologie lucreaza la firme de genul Bosch ca operator calculator.
Cauta alte specializari. Poate facultatea de litere si apoi profesor sau translator?