| Naavin a întrebat:

Buna!
Am un aer conditionat Hisense CD35YR3CG 12000 BTU, cumparat si instalat de catre mine, acum 2-3 zile, respectand intocmai manualul de instalare.
Aparatul functioneaza, raceste perfect, DOAR ca.....improasca toti peretii cu apa. Pur si simplu apa curge pe pereti in loc sa curga prin furtunul de evacuare, iar eu nu inteleg de ce. E montat corect, teava nu e astupata, indoita sau infundata.
Care credeti ca ar fi problema, de un aparat nou se poarta astfel? Beneficiez de garantie daca nu l-au montat instalatorii, ci eu? Cei de la magazinul de unde l-am luat mi-au spus ca trebuie sa puna instalatorul stampila pe certificatul de garantie, ori pe acest certificat nici nu se vorbeste de asa ceva, nici nu exista vreo rubrica specifica pentru asta.

Răspuns Câştigător
| Naavin explică:

Probabil nu ai dat unghi de înclinație (pantă) spre exterior, iar condensul ți se adună în unitatea interioară. Când se adună mai mult, turbina de ventilație îl împroașcă în aproape toate direcțiile.
Sau, unitatea interioară nu este montată la boloboc.

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin explică (pentru Naavin):

Da, asta era, furtunul de condensare avea o "burta" in perete. Multumesc.

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Nu trebuie sa fie o rubrica dedicata pe certificatul de garanție.

Și nu, daca l-ai montat tu, nu beneficiezi de garanție.