| Ionut_Marian_1991 a întrebat:

am un Amstaff de 6 luni jumate si nu ma asculta aproape deloc, ceva sfaturi? Multumesc.

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Deosebit de agil, cu o vitalitate extraordinara, curajos, loial, tenace, exigent cu el insusi, spontan, vesel, jucaus, cauta in permanenta compania omului.

Daca este tinut intr-un padoc, oricat ar fi acela de mare, el se instaleaza in fata unei porti asteptand docil si resemnat sa vina cineva sa se joace cu el. Entuziasmul si veselia il fac un tovaras adorabil pentru copii, care isi permit sa-l traga de urechi si de coada fara ca acesta sa simta ceva sau sa riposteze in vreun fel.
Prima si prima data cainele trebuie sa invete comezile "nu e voie","aici","lasa","asteapta", mersul la pas, abia apoi "sezi","culcat","da ****" si alte trucuri.
Tu trebuie sa faci cu el la varsta de un an predresaj, acesta facandu-se la varsta de 2-3luni.
Uite clipuri direct cu practica:
-stimularea atentiei, inceput de mers la pas, comanda "aici"
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE
http://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
-mers la pas
http://www.youtube.com/watch?v=52qXQbLk_bo

Toate astea se fac intr-un loc linistit, dupa ce le stapaneste corect, abia atunci se fac toate astea in parc sau in alte locuri cu diferiti stimuli: zgomot, caini etc.
Recompense: piept de pui, carne de vita, ficat de vita, cascaval, biscuiti/batoane pentru caini, de obicei, un aliment dupa care el e innebunit. Recompensele trebuie sa fie bucatele mici ca sa nu se sature repede sau sa fie greu de mestecat. Dupa ce a invatat comenzile se poate trece la jucarii sau doar la mangaieri.
Succes!

| Ionut_Marian_1991 explică (pentru vocea):

Ms mult am sa ancer...

| coco4782 a răspuns:

Se dreseaza usor Amstafful, trebuie doar sa o faci cu tactica, practic sa il pacalesti sa faca ce zici tu. Il pui fortat sa faca ceva si cand reuseste da-i o bomboana, apoi o sa faca de unul singur pentru inca o bomboana. Bineinteles, nu iti va merge din prima, e un caine pana la urma. Si rasa lor e pentru lupte, nu pentru concursuri de dresaj, dar pricep mai bine decat alti caini, sunt mai destepti intr-un fel. Am si eu un Amstaff de un an, nu l-am dresat, dar e cuminte. Posibil sa fie asa din mama lui, pentru ca mama lui e foarte cuminte si asculta. Al meu e cuminte pana cand vede alt animal in jur laughing rupe tot laughing il tin legat ca au vecinii copii laughing

| Ionut_Marian_1991 explică (pentru coco4782):

Mersi mult...al meu e cam cuminte nu prea latrasi as vrea sa fie putin putin mai agresiv...