| popion9618 a întrebat:

Buna, am un apartament care este dat in chirie. Vreau saptamana vitoare sa-i dau afara din cauza reclamatiilor vecinilor. Pentru ai face pe chiriasii sa pleateasca ce au consumat gazul,apa, curent este de ajung sa merg in ziua respectiva cu citirea conturului? Sau trebuie sa astept factura

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ai discutat cu acei chiriasi? Ei stiu ca exista plangeri ale vecinilor?
Sunt constienti ca deranjeaza pe ceilalti locatari prin faptele lor?
Astfel de probleme trebuie discutate cu calm cu chiriasii, in speranta ca situatia nu se va repeta. Poate a fost ceva temporar, de care ei nu si-au dat seama si despre care trebuie sa afle (chiar si de la proprietar).
Daca nici cu vorba buna nu merge, atunci e clar ca se impune parasirea apartamentului in care stateau cu chirie. Cat despre intretinere, cand e vorba de plata, chiriasii isi cam iau talpasita si lasa in grija ta plata la intretinere pe acea perioada neplatita. Prin urmare, trebuie sa gasesti o solutie astfel incat la momentul evacuarii sa nu iesi in paguba.

| popion9618 explică:

Edit: pai de aia am zis, metoda mea de ai face pe chiriasi sa plateasca este buna?