| popion9618 a întrebat:

Buna, am un apartament care este dat in chirie. Vreau saptamana vitoare sa-i dau afara din cauza reclamatiilor vecinilor. Pentru ai face pe chiriasii sa pleateasca ce au consumat gazul, apa, curent este de ajung sa merg in ziua respectiva cu citirea conturului? Sau trebuie sa astept factura

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu stiu daca e vorba de chirie cu contract sau fara. Daca chiriasul are contract de inchiriere nu-l poti da afara cand vrei tu ci doar cand expira termenul stipulat in contract.
Daca nu are contract nu prea poti sa-l obligi sa-ti dea bani. Trebuie sa te bazezi pe bunul lui simt. Pentru o plata corecta trebuie sa astepti factura, dar daca ajungeti la o intelegere poti lua bani estimativ si inainte, cu riscul ca el sa plateasca mai mult sau mai putin decat factura.