| catalin542000 a întrebat:

Bună.
Am un Audi A8 cu un mmi 3G Plus + R și vreau sa-i fac update de hărți la ultima versiune 2021.
Am ultima versiune de hărți, nu asta este problema, problema este ca mmi-ul suporta numai carduri (de aparat foto) cu format Fat32.
Asta ar însemna că pot sa-i bag mmi-ului un card maxim de 32gb pentru ca, cardurile mai mari de 32gb nu pot fi formatate în Fat32 iar alt format exfat sau ntfs, nu le vrea.
Toate bune și frumoase, partea și mai nașpa este ca hărțile au un spațiu de stocare de 29, 7gb iar un card de 32gb are de fapt în pc un spațiu de 29, 4gb și din cauza asta nu pot sa pun hărțile.
Dacă ar fi fost de 32gb într-adevăr era perfect, dar cum astea tot fac memorii externe de un anumit număr de gb și în realitate în device scrie un alt număr de gb mai mic decât cel de pe memorie scria, uite ca nu îmi merge.
Acuma ma întreb, cum ii mai fac update ca doar la mașinile astea asa sunt hărțile de 30gb în general, la fel și cardurile de 32gb în general sunt de 29, 4gb, pai asta înseamnă că gata nu își mai face nimeni update pentru ca nu se mai pot pune formate fat32 pe carduri mai mari?
Cam ce ar fi de făcut?
La harta nu pot renunță din ea sa mai scot fișiere din harta pentru ca nu este normal, pe deasupra memorie în mmi este, pe card nu este și ma mai condiționează și formatul cardului sa fie la fel cu formatul mmi-ului și pe deasupra fișierele de mmi 3G High le-am scos pentru ca eu când am descarcat update-ul a venit direct pentru ambele variante de mmi și atunci avea-o de ales, ori ștergi fișierele de 3G Plus, ori de 3G High (depinde de ce mmi ai).

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Sau folosesti Waze ca 90% din soferi si scapi de chin.