| almaz a întrebat:

Am un card bancar de la BCR pachetul pentru tineri, pe el este disponibil doar un cont de lei (roni). Ieri mi-o făcut o Tranzacție cineva de 100 euro, cum se procedează in așa cazuri? Dacă nu este disponibil cont de euro și doar de lei, se convertes ei și siguri din euro in lei sau rămân acolo undeva înghețați?

Au trecut 16 ore de la Tranzacție, îmi verific contul de pe internet și nu mi-o intrat nici un leu pe cont, cat sa mai aștept?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Dacă tu ai comunicat plătitorului codul IBAN al contului tău curent (în lei), acolo vei primi banii. Se convertește suma la cursul zilei al băncii, se scad eventuale comisioane și cam peste două zile o să ai banii în cont. Tranzacțiile interbancare nu se fac „instant", cu atât mai puțin alea între bănci din țări diferite.

1 răspuns:
| ChristianKalman a răspuns:

Contul trebuie să fie în valuta în care primești banii. Uite ce răspunsuri am găsit:
„În funcţie de condiţiile generale de afaceri ale fiecărei bănci în parte există posibilitatea de a primi suma şi în contul de lei, realizându-se schimbul valutar automat, la cursul băncii.
Mai exact, banca primeşte instrucţiunea de creditare a contului şi suma în euro, operează schimbul valutar la cursul de schimb propriu şi depune suma rezultată în contul de lei al clientului.
În unele cazuri, clientul trebuie să anunţe banca dinainte asupra posibilităţii primirii unor sume în altă valută decât cea a contului, şi să îşi dea acordul pentru ca banca să realizeze schimbul valutar. În caz contrar, ordinul de plată ar putea să nu fie executat iar suma să se întoarcă la plătitor.
În alte situaţii, condiţiile generale de afaceri indică faptul că banca poate să deschidă clientului un nou cont în valuta aferentă sumei primite.
În consecinţă, pentru a va asigura că veţi primi suma trimisă din străinătate trebuie să luaţi legătură cu banca dumneavoastră pentru a vedea care este procedura băncii şi care sunt paşii pe care trebuie să îi urmaţi.
Pentru a se putea efectua un transfer într-o altă moneda decât lei este necesar să ai deschis un cont curent în valută efectuării viramentului. În cazul în care se oferă codul IBAN aferent unui cont într-o altă valută, de exemplu lei, suma transferată nu se va recepţiona în acel cont întrucât banca nu efectuează în mod automat conversia valutară, ci creditează contul pentru moneda în care recepţionează suma. Pentru a nu se refuza însă transferul în momentul recepţionării banilor, este posibil că la primirea sumei, banca să îţi deschidă un cont curent în valuta efectuării viramentului, condiţia fiind că datele de transfer să fie corecte. Ulterior nu ţi se va percepe comision pentru administrarea contului sau pentru încasările în valută. Un transfer din străinătate durează între 3 şi 5 zile lucrătoare."
Părerea mea este că ar trebui să suni la banca, e posibil că banii să se întoarcă în contul celui care i-a trimis sau să te trezeşti cu un cont deschis. Baftă!