| Claudiu_Campian_1981 a întrebat:

am un golf 4 1.6 16v cod azd. masina la rece merge normal, cand se incalzeste are un tacanit cand o accelerez. am rectificat chiuloasa cu supape tacheti schimbati, axul cu came l-am schimbat si tot la fel face, apare in bord martorul si imi da atelier evacuare. cine ma poate ajuta va rog ca m-am saturat de probleme si de mecanici tampiti, masina ie din 2001 are 209 000 km.

1 răspuns:
| Inginerul112 a răspuns:

Salutare. Daca spui ca ai rectificat chiulasa, scaune supape, supape, ai schimbat tacheti si ax cu came inseamna ca acolo nu mai ai nici o grija sa-ti bata ceva. Daca tot ai o bataie, inseamna ca ai doua posibilitati. Una mai simpla si una mai complicata. 1. aminteste-ti acum cati km ti-ai schimbat distributia si odata cu ea, toate rolele de intindere si pompa de apa. Daca ai facut acest lucru recent, atunci posibilitatea sa ai distributia varza sare din schema si mai ramane posibilitatea unei batai la linia motorului (arborele cotit) problema este alta si este mare. O bataie la arbore se scoate prin schimbarea acestuia, atentie, impreuna cu semicuzinetii si bielele pistoanelor, pentru a nu mai avea probleme. Eu iti recomand sa mergi la un service specializat, de preferat unul care stii ca are un renume si sa-ti identifici problema cu adevarat. Mult succes si asfalt curat.