| Windwalk3r a întrebat:

Am un stilou. Cred ca este destul de vechi pentru ca l-am recuperat de la cineva care a murit. Am cumparat niste rezerve care nu se potriveau(erau prea mari, prea inalte). Lucrul asta l-am realizat in momentul in care am bagat rezerva in stilou si a trebuit sa ma chinui un pic sa o bag. Am revenit la rezervele normale pentru ca, cu acelea nu puteam scrie. Problema este ca dupa ce scriu vreo 10 minute, nu mai curge cerneala, iar stiloul nu mai scrie, desi are o rezerva plina. Stiti ce ar trebui sa fac sau care este problema?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| kopli a răspuns:

Daca e din ala cu rezerve, nu e vechi deloc. Poate sa aiba cel mult 20 de ani. Inainte de '89 nu existau din astea. Toate aveau propriul lor rezervor care se umplea cu cerneala.
Daca nu scrie, inseamna ca este infundat, are cerneala uscata pe undeva. Pune-l cu penita cu tot intr-un vas cu solutie slaba de alcool sanitar si lasa-l acolo o zi. Solutia sa patrunda in interior ca sa dizolve cerneala uscata.

| Windwalk3r explică (pentru kopli):

Prin "vechi" ma refeream ca a fost folosit destul de mult. O sa incerc ce mi ai spus, multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| AnonimKjn a răspuns:

Stilou este stricat, si imi pare rau pentru pierderea ta.

| sylviu3777 a răspuns:

Dacă ai aceasta problemă, înseamnă că stiloul este stricat. Singura variantă pe care o ai este de a cumpăra altul.

| varogsanuvasuparati a răspuns:

Posibil ca daca e de pe vremea lui Nicolaie Ceausescu, asa le-o fi avut ca sa scrie doar 10 minute si restul orei sa comunice cu elevii, ma refer la profesori.

| Windwalk3r explică (pentru varogsanuvasuparati):

Pana sa folosesc acele rezerve nepotrivite, el mergea foarte ok.