Întrebare recomandată | NuDauNiciunNume a întrebat:

Buna! Apar ca fiind neasigurata la CNAS desi sunt studenta in anul III. Am cerut deja document doveditor de la medicul de familie precum ca sunt neasigurata si am si adeverinta precum ca sunt studenta, dar nu reusesc sa contactez Casa de Asigurari. De 2 zile sun la numarul pe care il au pe site si da ocupat de fiecare data, iar Casa de Asigurari se afla la 40 km de mine si nu e voie sa intru fara programare in prealabil. Cum as putea da de ei?

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Poate numarul nu e corect, poate ai gresit /omis un numar
Am intampinat o situatie similara!
Desi platisem asigurarea de sanatate, pe situl Casei aparea ca asigurat.Am sunat la medicul curant sa fac o progamare, a verificat si a zis ca in sistem la ea aparea ca neasigurat, desi platisem.Dar a sunat la Casa si s-a rezolvat.
Eu zic sa iei din nou legatura cu medicul de famile si sa ceri un alt un alt numar
SAU sa trimiti un email pe adresa Casei.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie să mergi cu adeverință de la facultate și te înscrie ca asigurat.

| romeo78 a răspuns:

Figurezi ca neasigurat, deoarece nu ai contract de asigurare cu Casa de sănătate, fiind încă elevă, ai statutul de elev.
După angajare, angajatorul deschide un cont la Casa de sănătate pe numele tău și virează lunar CAS.
Sau faceți un contract individual de asigurare medicală la Casa de sănătate.