| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva leduri din acelea stil banda pentru perete și îmi poate spune și mie de unde le-a achiziționat și ce model sunt?

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Ca problema principala este ca banda respectiva trebuie s-o lipesti si sa n-o tot indoi in repetate randuri. La banda mea o portiune de 3 leduri ( se poate taia din 3 in 3 leduri parca) nu mai merge culoarea albastru decat foarte foarte slab.

Ca model habar n-am... aveam cutia ei aruncata prin garaj desi n-are importanta, majoritatea sunt facute in CHINA. Telecomenzile se potrivesc in general de la una la cealalta.
Ca parte de alimentare are 12v 1A deci consum mic.

Daca le vrei strict pentru iluminat, iti recomand benzi cu o singura culoare.
Daca vrei pentru efecte de culori, exista benzi RGB adresabile, mult mai faine decat acestea simple RGB.

15 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Aliexpress

| Frank51 a răspuns:

Eu am renuntat la benzi led, se dezlipesc, se ard, sunt scumpe, in schimb mi-am luat becuri normale e27, care se pun direct in soclu.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Pentru ce va trebuie led-uri? Le folositi in loc de becuri? Incearca spot-uri. Eu folosesc veioze colorate cu bec direct pe priza.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru dormitor, vreau sa îmi schimb luminile in camera

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Nu sunt scumpe, sunt f ieftine, nici 50 de lei. Ideea e ca sunt numai recenzi proaste pe net

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te referi la alea cu 50 de lei care merg 2-3 zile atunci da, dar cu banii astia iei becuri normale rgb care tin 3 ani laughing

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar leduri folosesc, am normale de 4000k 1500lm afara, in bucatarie, pe hol, iar in camera mea am leduri rgb care au si lumina normala 3000k dar au si rgb cand vreau sa pun, cu telecomanda.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Îmi poți da un link cu ledurile tale?

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Mulțumesc

| nicu991 a răspuns:

Https://www.iluminat-ieftin.ro/LED/Benzi-LED/Destinatie-Banda-RGB
Te referi la asa ceva?
Eu am banda led RGB Blaupunkt 5 metri achizitionata din supermarket anul trecut la promotie 29 lei.

| anonim_4396 explică (pentru nicu991):

Da,la asa ceva ma refer. Îmi poți spune ce model este și dacă ai avut probleme pana acum?

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Se fixează și pe lemn?

| nicu991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are banda dublu adeziva marca 3M sau Oracal pe spate... se lipeste pe orice.

| anonim_4396 explică (pentru nicu991):

Mulțumesc mult

| GdX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca problema principala este ca banda respectiva trebuie s-o lipesti si sa n-o tot indoi in repetate randuri. La banda mea o portiune de 3 leduri ( se poate taia din 3 in 3 leduri parca) nu mai merge culoarea albastru decat foarte foarte slab.

Ca model habar n-am... aveam cutia ei aruncata prin garaj desi n-are importanta, majoritatea sunt facute in CHINA. Telecomenzile se potrivesc in general de la una la cealalta.
Ca parte de alimentare are 12v 1A deci consum mic.

Daca le vrei strict pentru iluminat, iti recomand benzi cu o singura culoare.
Daca vrei pentru efecte de culori, exista benzi RGB adresabile, mult mai faine decat acestea simple RGB.