| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a întrebat:

as dori un sfat. cum pot intelege engleza din filme? In filme unii vorbesc foarte repede și nu prea înțeleg. dar vreau sa învăț neaparat. cum pot face asta pas cu pas? :/ Cum sa încep și in cât timp voi ajunge sa înțeleg dacă ascult zilnic? Dau funda! Vreau un sfat bun!

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Deci... exista mai multe tipuri de accent englezesc. De obicei cele britanice sunt greu de inteles. Daca vrei sa inveti engleza, o poti face din aplicatii Android / Youtube etc. daca vrei sa te faci traducatoare, trebuie sa inveti termenii stiintifici, prescurtari etc. Poti sa te uiti la filme cu subtritarea in engleza si asa auzi cuvantul si il si vezi. Oricum faptul ca intelegi cuvintele nu inseamna ca le si stii sa le traduci. Nu poti sa traduci cuvant cu cuvant. Exista expresii si etc... intelegi tu

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu lua filme gen The hobbit sau harry potter acolo sunt neologisme.Vezi filme gen reality, comedie si mai ales in desene sunt cuvintele simple.

| Alexul99 a răspuns:

Fii fara grija pana si unui american ii este greu sa inteleaga unele filme unde se vorbeste foarte repede si cu accente diferite laughing.
Iti recomand aplicatia duolingo pe telefon, te ajuta foarte mult cu engleza intr-un mod distractiv, si in plus este gratuita.

| LawlietL886 a răspuns:

O poți învăța la școală și poate pe niște cursuri pe net. Nu cred că poți reține multe cuvinte din limbă.

| Allexander07 a răspuns:

Începe cu filme de adolescenţi (desene, etc) după ce începi să o înţelegi treci la un alt nivel, şi aşa mai departe... succes!