| serjinioserjinio a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o placa video Forsa geforce 9800gt 256 biti ddr3. O cumpar pentru gaming(rulez jocurile prototype, assasinss creed 1, 2, brotherood, fifa 2011, mafia2, spiderman sattered dimensions). Problema e urmatoarea:daca mi-as cumpara placa video cu memoria de 512 mb ar merge bine jocurile(adica sa nu se blocheze sau sa mearga in reluare). Deci vreau sa stiu merg jocurile pe 512 mb la placa video sau trebuie 1gb? Dau fundita! dd

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

In principiu ar merge dar nu totul depinde numai de placa video, important este si ramul cu procesorul.

2 răspunsuri:
| Z0n a răspuns:

Ce conteaza in mare parte la o placa video este GPU-ul placii. Bineinteles, conteaza si cata memorie dispune placa video. Acea memorie este utilizata pentru stocarea de informatii a randarii sau a pre-randarii frameurilor. In ziua de azi apar jocuri ce utilizeaza multa memorie video. Acum, in legatura cu intrebarea ta, depinde de joc si de setarile video a jocului. Sfatul meu este sa mergi pe o placa video ce dispune 1Gb+ memorie video.

| andrey23 a răspuns:

Http://www.systemrequirementslab.com/cyri/

dai search minimum requirements la jocuri si vezi cat cer la video... ce e asa greu :)