| anca_1628 a întrebat:

as vrea sa stiu cu ce si in cat timp ajung de la aeroportul otopeni la gara de nord.cat fac cu autobuzul de exemplu. dar cu taxiul? multumesc frumoshappy

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

La Otopeni iei autobuzul 780, te duce direct la Gara de Nord.
Banuiesc ca te duci in tara,deci vei cobori din avion la "Sosiri".
Asteapta-ti bagajele,nu accepta "ajutor",exista carucioare la liber pe care le poti folosi linistita.
Dupa ce ti-ai luat valizele si iesi,cauta liftul(este in stanga ta,cumva ascuns), ai de coborat un etaj si iesi din cladirea aeroportului, exact in statia lui 780.
Casa de bilete este tot acolo,ai grija cu geanta si sa ai bani romanesti(daca nu ai deloc,coborand din avion, vei vedea ca exista case de schimb in tot drumul tau spre verificarea pasapoartelor, schimba o suma foarte mica 10 euro sau dolari, au cea mai slaba rata de schimb).
Nu uita sa-ti scoti etichetele mari de pe valize, cele puse de companiile aeriene.
Autobuzul face cam 40-50 de minute pana in Gara de Nord, te lasa exact in fata ei.
Nu lua taxi.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sunt autobuze chiar acolo la aeroport. Vezi sa iti iei mai inai bilet. Este un ghiseu chiar in statie. Cu autobuzul faci cam 45 minute, iar cu taxiul vreo juma de ora. Si intr-un caz si in altul daca traficul nu este blocat, bineinteles, dintr-un motiv oarecare. Calatorie placuta!

| laurentiu80 a răspuns:

Sa ai grija la taxi, deoarece taximetristii sunt hoti! mai ales aia pirati! un drum de la aeroport pana la gara de nord la ei costa cateva 100 de lei.mai exact 300 de lei! Iar ei te vor face sa crezi inainte sa te urci in masina lor ca e vorba de 300 000 lei vechi.si nu noi! Cand ii vei intreba cat costa, ei vor zice doar "300" dar se refera la 3 milioane vechi! vei fi aslatata de acesti taximetristi chiar de la usa aeroportului! deci atentie!