| teutzikka a întrebat:

Buna as vrea sa va intreb mai multe intrebarilaughing
1.Durata de viata a pasarilor
sa-mi spuneti cate ceva mai important
2.Zborul pasarilor
noua ne-a zis ca fiecare specie de pasare are zborul sau sau cam asa deci tot asa sa im spuneti ceva
3. Curiozitati despre pasari.
tot asa informatii

ca sa va mai ajut imi trebuie informatii ca pentru o prezentare in power point

va rog mult de tot cine are raspunsuri bune si macar la fiecare intrebare funda promit:*

2 răspunsuri:
| KevinAnthony a răspuns:

1. Durata vieţii: diferă de la o specie la alta. În libertate unele trăiesc 13 ani, altele 18-20 de ani.
2. Zborul păsărilor: dintre toate fiinţele vii, păsările sunt cele mai mobile şi mai active. Aripile le asigură nu numai maximum de libertate în mişcări, dar le permit, de asemenea, să străbată distanţe enorme. Energia necesară zborului este asigurată de muşchi puternici ce se inseră pe sternul prelungit şi reprezintă doar 15% din greutatea totală a păsării. Direcţia vântului influenţează considerabil viteza zborului.
3. Curiozităţi: Nandu (struţul american) are un comportament ciudat.
Mai multe femele depun ouăle în acelaşi cuib (50-80 ouă).
Ouăle sunt clocite numai de mascul şi tot el îngrijeşte puii.
Cea mai veche pasăre cunoscută este Archaeopteryx care a trăit acum 150 milioane de ani. Era de mărimea unui corb, avea corpul acoperit cu pene şi avea aripi.
Cele mai multe gălbenuşuri găsite într-un singur ou au fost în număr de 9.

| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

Aici puteti vedea 51 de curiozitati despre pasari.
http://inbors.com/curiozitati-despre-pasari-2/