| FunDa a întrebat:

Buna!:* care a mai calatorit cu, Compania de zbor Wizzair? poti merge cu procura daca nu ai 18 ani? raspundeti-mi si mie pls urgent! dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| amicsss a răspuns:

Nu am calatorit special cu Wizzair, dar am calatorit cu alte companii.Si eu sunt minora si mi-a trebuit procura dar, stai linistita ca asa este peste tot.Iti trebuie procura de la partintii tai sau in custodia cui esti.Iar procura trebuie sa eu dea celui care te duce intr'o alta tara! Sper ca ti-a fost de folos:d:*:*:*

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cu procura ci cu o declaratie data de ambii parinti si autentificata de un notar public. In declaratie parintii trebuie sa-si dea acordul pentru plecarea minorului in strainatate indicand tara si ca insotitor personalul de bord de pe avion. In acest sens sunt prevederile art.30 din L.nr.248/2005, citez:
"ART. 30
(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.
(7)Declaratiile prevazute la alin.(1) lit. b)-d) trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei." Numai bine!