Întrebare recomandată | Laurentziu1234 a întrebat:

Buna, cartela de unica folosinta de la STB trebuie validata la aparat? Sau doar cele care se incarca la casa?

6 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Trebuie validata la aparat ca să vadă controlorul daca ai folosit o chiar în vehiculul respectiv. Daca cumperi card de 1 zi nu trebuie validat deoarece e valabil pe toate liniile.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertMoon a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Pai de exemplu eu am o cartela unica cu 2 călătorii pe ea. Urc în mașină sau tramvai și trebuie să validez o dată pentru dus, iar pentru întors îmi mai rămâne 1 călătorie, deci trebuie validat, ce mare chestie? Durează 2 secunde să pui cartela pe aparat laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Dar la ce te-ai referit?!?
e la mintea cocosului ca daca ai doua calatorii si nu validezi ramai cu doua calatorii dar ai mers fara bilet si esti pasibil de amenda

si ce e aia "cartele virtuale"? ca nu am auzit de asa ceva
alea de pe telefon nu sunt cartele ci abonamente de o zi care nu trebuiesc validate

| LuluOneMillion a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Nu ai vazut pentru ca nimeni nu foloseste cu unica folosinta decat daca vi odata la 1000 de ani in Bucuresti, daca mergi periodic dai 5 lei si incarci ieftin.