Întrebare recomandată | sksjsnnsns a întrebat:

Ce acte trebuie sa întocmesc pentru a merge cu avionul neînsoțită la vârsta de 16 ani?( Londra-România )sunt costuri suplimentare?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti trebuie procura, de la notar, prin care parintii isi dau acordul ca tu sa pleci neinsotita. Costa undeva la 50 de lei.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt cheltuieli suplimentare, dar legal trebuie sa ai procura notariala de la ambii parintii, ca ai voie sa calatoresti singur, sau insotit de un adult.

| ovidiu123432 a răspuns:

Poti sa mergi sunt firme speciale care duc copii sub 18 ani, stiu un prieten care avea 13 ani si a mers dar din Spania-Londra, si trebuie sa fie si din Romania-Londra.

| asperger3 a răspuns:

Pai ai nevoie de un tuturoe obligatoriu si cu o procura. Dupa ce vei face 18 ani vei putea merge si singura.

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Nu cred ca este posibil! Din cate stiu eu, copii sub 18 ani, nu au voie neinsotiti in avion!

| Roxette99 a răspuns:

Iti trebuie insotitor atunci cand parasesti Romania. Cand te intorci de oriunde din Romania nu este nevoie de insotitor.Si nu, nu sunt consturi suplimentare. Platesti doar calatoria

| 324B21 a răspuns:

Nu cred ca este posibil daca nu mergi cu pasaport Britanic.
Vezi tu, minorii (sub 18 ani) nu pot sa paraseasca tara fara un adult, dar pot sa paraseasca o tara "straina" ca se intoarca acasa fara un adult.
De exemplu, sa spunem ca traiesti in Anglia dar ai pasaport roman pentrue ca esti romana. Te poti intoarce in Romania cu pasaportul acela, dar nu poti pleca din Romania daca nu ai 18 ani. Dar daca ai avea pasaport britanic, ai putea.