| anonim_4396 a întrebat:

Cu ocazia sarbatorilor de Pasti, voi pleca cu familia in bulgaria. Problema este ca trebuie sa imi fac pasaport(care costa in jur de 300 de lei). Intrebarea mea este: pot sa-mi fac buletin mai devreme[fac 14 ani in august] sau trebuie sa fac un pasaport. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Nu poti sa iti faci buletin mai devreme de 14 ani! poti sa ti-l faci mai tarziu de 14. da nu mai devreme!
. scuze da iti tr pasaport!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti sa-ti faci buletin inainte de a avea 14 ani, dar poti sa-ti faci pasaport fara a avea buletin. Doar ca trebuie sa mergi insotita de un parinte.

| Ervin a răspuns:

Nu poţi să-ţi faci buletin decât la împlinirea celor 14 ani, deci paşaportul e singura cale.

| sanders a răspuns:

Pasaportul si buletinul nu au nici o legatura intre ele.Eu mi-am facut pasaport la 13 ani si nu aveam buletin si chestia e ca pe mine pasaportul m-a costat doar 100 lei noi.P.S. daca ai deja buletin si nu ai pasaport poti sa te duci doar cu buletinul in alta tara dar trebuie sa fie din UE daca nu e din UE(uniunea europeana) trebuie sa ai obligatoriu pasaport

| rZv995 a răspuns:

Daca esti cu parinti mi se are ca poti sa arati decat certificatul de nastere dar nu mai stiu sigur!

| ioana1704 a răspuns:

In bulgaria se trece pe baza de buletin

| Alisa a răspuns:

Nu se poate sa iti faci buletin mai devreme. Anul trecut fratele meu a vrut sa isi faca buletinul mai devreme de 14 ani si era diferenta doar de o saptamana intre ziua lui de nastere si data cand a fost sa isi faca buletinul si nu s-a putut.