| Duțacuța a întrebat:

Cum pot găsi lista cu programe dacă nu am semnal? Antena nu prinde semnal și eu am dat resetare și am șters și grila cu programe.

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai sters grila de programe, aceasta poate fi refacuta din setarile televizorului (banuiesc ca la el te referi). Trebuie sa scanezi frecventele din nou, iar posturile tv vor fi memorate in ordinea detectarii loc.

| Duțacuța explică (pentru dannyel86):

La ele. Doar că antena parabolică nu mai detectează semnal.

| dannyel86 a răspuns (pentru Duțacuța):

"Verifica si mufa exterioara... e posibil sa fie un inceput de rugina - la inceput apar doar intreruperi ocazionale dar cu cat se extinde cu atat sunt mai dese aceste intreruperi iar in final nu o sa mai mearga deloc

Sunt chestii care se intampla extrem de frecvent si la mufele de prelungire puse in exterior... datorita conditiilor meteo (umezeala prelungita/infiltrare apa)"

"Iti recomand sa mergi la cineva cu receiverul si sa-l verifici pe antena lui. Daca nici acolo nu merge e posibil sa fie vreo problema din receptor - setari, soft sau hard. Eliminate aceste probleme poti incepe verificarea: cablului, mufelor, lnb-ului si antenei parabolice."

http://sateliti.info/showthread.php/25458-probleme-semnal-antena-satelit

Daca nu te pricepi la echipament, se impune sa chemi un specialist.