| MyAngelT a întrebat:

Cum poti scapa de gandurile obsesive de sinucidere? Am ganduri obsesive legate de acest lucru.( Cei care au de gand sa ma judece sunt rugati sa se abtina de la comentarii intuile) multumesc anticipat.

15 răspunsuri:
| DaDuSH a răspuns:

Sinuciderea o poti privi in 2 feluri:
Fie un lucru curajos, care nu toata lumea poate sa-l faca,
Fie un lucru slab, pentru ca ai ales calea usoara, pe scurt te-ai dat batut.
Gandeste-te la viitor, ce vrei sa faci in continuare, mai tarziu in viata, cate ai de pierdut, cata suferinta o sa provoace daca te sinucizi. Probabil e doar o perioada, va trece, daca nu, vorbeste cu cineva, un prieten bun, oricine.
Scrie pe o foaie lucrurile care iti merg prost sau te intristeaza, te deranjeaza, lucrurile care crezi ca-ti provoaca gandurile astea si intreaba-te "De ce?" si "Cum pot sa rezolv asta?".
Iti recomand sa-ti ocupi timpul cu orice, ca sa iti iei gandul de la asta. Fa orice lucru placut care ti-ar putea imbunatati starea, ceva ce-ti place, du-te sa cunosti oameni. La grupurile de voluntariat am gasit cei mai de treaba si prietenosi oameni din viata mea, iti recomand sa faci asta.

| RAY a răspuns:

Crezi ca poti scapa asa usor? depresia cronica e ceva care nu o poate intelege cineva care nu experimenteaza asa ceva, e greu te inteleg pentru ca si eu am avut ganduri de astea, dar imi fac scopuri sa uit de asta, cred ca vom muri tristi asta e, e ceva genetic nu scapi de asta niciodata parerea mea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Sinuciderea atît de actuală printre tineri, este de fapt cauzată de o depresie puternică, de o lipsă a increderii in tine in fortele tale. Stai linistită ca nu te judec, nu am deloc acest drept, te inteleg perfect, si stiu ca nu este deloc usor sa treci peste probleme si unicul lucru la care te gîndesti este sinuciderea ca alternativă la problemele cu care te confrunti, cel mai bine este sa nu cedezi deloc acestei dorinte numite sinuciderea, ce varsta ai? Adolescenta este pe bună dreptate o varsta critica din multe puncte de vedere, tu ai nevoie de sprijin competent pentru a depăsii problema, părintii tai ar putea sa te ajute, sa te asculte cand le vorbesti, dar cu ce fel de probleme te confrunti? Ce se intimplă atit de grav cu tine de vrei sa ti pui capăt zilelor? Chiar nu se pot rezolva problemele tale?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu poti, dar le poti lasa sa isi urmeze cursul firesc. Nu e anormal sa te gindesti la sinucidere, important e sa nu o faci. Depinde acum si de profilul psihologic personal. Pe mine de exemplu ma ajuta foarte mult muzica depresiva - in loc sa imi amplifice starea, mi-o elimina. My Dying Bride, pentru inceput. Next level - cam orice trupa de funeral doom. Final level - depressive black.

| anonimg a răspuns:

Toti tinerii trec prin asa ceva, fie ca vorbesc sau nu despre asta. Prea multe cuvinte nu-si au rostul.
Priveste spre cer, spre Dumnezeu. Acolo este speranta noastra. Atat cat cunosti despre/pe Dumnezeu, cauta sa stai de vorba cu El. E tot ce ai nevoie. Pacea Lui te va inviora iarasi si-ti va da din nou bucuria de a trai.
Starile acestea de depresie sunt ingaduite sa vina in viata noastra tocmai pentru ca Dumnezeu sa ni Se faca cunoscut; caci atunci cand ne merge bine nici nu vrem sa auzim de El.

| untu a răspuns:

Rosteste de 3 ori Tatal Nostru in fiecare seara inainte de culcare si dimineata dupa sculare! Mananca o tableta de ciocolata neagra amaruie,, Kandia'' cu (55% cacao sau de 75% cacao)! mananca nsite seminte negre de floarea-soarelui sau albe de dovleac sunt foarte bune pentru depresie si stresul zilnic! Ai nevoie de cineva cu care sa stai de vorba cu tine! ( exemplu; sa chemi pe cel mai bun prieten(a) sa vina la tine si sa stea cu tine si sa stai mult de vorba!) Sa faci ceva sa-ti ocupe timpul prin munca! Sa citesti o carte sau sa inveti si sa-ti faci temele! Exista vindecare prin credinta, se va face terapie prin credinta pentru depresia. Credinta inlatura depresia! Icoanele aduc fericire! Sfintii aduc linistea sufletului crestin. Cercetatorii americani confirma puterea rugaciunii! Citeste linkurile astea:-http://ortodoxia.rol.ro/......69511.html
-Este un leac pentru oamenii care sunt departe de Dumnezeul cel Viu şi se găsesc într-o mare chinuire. Trebuie folosită însă cu mult discernământ şi cu mare atenţie. Leacurile pot să ajute trupul care a suferit o rană mare, vindecarea însă va veni doar la renaşterea omului în harul lui Dumnezeu. Oricum, rănile psihice se vindecă prin rugăciune.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Buna.
Iti gasesti o activitate / hobby si te axezi mult pe el.
Sunt o groaza de lucruri de invatat.
Gandeste-te ca te-ai nascut cu un scop...
Citeste toata ziua si devino un geniu. Poate descoperi ceva sau ajungi un mare lider, macar stii ca nu ai trait degeaba big grin big grin
Sinuciderea e pentru cei slabi, lupta!

| arhidulcele a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Este adevărat că nu poți scăpa de ea, dar asta nu înseamnă că nu ți-o poți controla... E ceva care nu poți scăpa cu una cu două, dar nu este ceva grav.

| Inceputul a răspuns:

Pai te inteleg, iti este greu dar vrei sa renunti? Definitiv? Ai o viata inainte si cred ca o sa treci si peste asta. Iti recomand sa mergi la un psiholog daca nu va merge cu urmatoarea varianta: pai ai putea scapa cu ajutorul tau. Tu ai puterea sa te controlezi si cred ca iti poti controla si gandurile. Gaseste ceva de facut care sa te distraga de a te gandi la sinucidere. Sau socializeaza, ajuta oamenii pe TPU. Exista o gramada de variante. Iti urez succes, cand cazi cel mai important este modul prin care te ridicihappy

| diadiana2604 a răspuns:

Depinde si care sunt motivele pentru care tu ai ganduri de sinucidere. nu stiu ce sa zic cred ca ar fi bine sa discuti cu cineva cu un psihiatru sau poate un/o prieten(ă) sau de ce nu cu parintii. incearca sa nu te mai gandeste la astfel de lucruri. de exemplu cand iti vine in gand sa te sinucizi gandeste-te ca o sa ranesti multe persoane si in cazul in care ai o problema sa stii ca mereu exista o cale de rezolvare. sper ca te-am ajutat

| arhidulcele a răspuns:

Cel mai bun ar fi un psiholog sau un psihiatru... Dar alta solutie este cand te ia aceste gannduri sa te ocupi cu altceva, de exemplu: suni un prieten, faci curat.

| Lemuel_Raymond_1997 a răspuns:

Incearca sa faci lucrurile care iti plac tie, si sa iubesti viata, fa ce iti place, fa-ti de cap, si atunci nu mai iti vin ganduri de sinucidere, mintea find ocupata si fericita cu ce faci tu. ar fi multe de spus

| Calin_Evelina_1993 a răspuns:

Gândește-te ca viata e prea frumoasa sa o pierzi. Fi recunoscător ca poți sa tragi aer în piept! Nu te judec! Înțeleg prin ce treci happy. Auzi probabil ai un hobby (gen skateboarding, desen, dans, etc). Încearcă sa te desprinzi puțin de lumea exterioara și sa te axezi puțin pe ceea ce îți place sa faci însă nu ii neglija pe cei din jur. Poți petrece mai mult timp făcând activitati care îți plac cum am mai zis... poți viziona un serial. Poți încerca sa îți faci o schimbare de look dacă vrei laughing încearca sa privești viata din alte perspective.
Sper ca ai conștientizat undele lucruri dacă chiar crezi ca e nevoie contactează un psiholog ( și sper ca nu ai idei tâmpite gen " nebuni merg la psiholog ", eu am fost la psiholog și sunt perfect sănătoasăhappy el este o persoana care sa te îndrume și sa te ajute cu unele decizi) happy bafta în tot ceea ce faci!