| BlueButterfly97 a întrebat:

Cum sunt numerotate locurile în tren? De exemplu sunt locurile 86-84, care este la geam și care este la margine? După numerotare ar veni locul 86 la geam. Voi cum credeți?

Răspuns Câştigător
| Arrakis a răspuns:

100% numerele care se termina in 1, 2, 5 si 6 sunt la geam. Plus ca pe site-ul cfrcalatori.ro poti vedea schema vagonului daca cauti la Trenul meu si introduci numarul acestuia.
https://bilete. cfrcalatori.ro/ro-RO/Trains

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de vagon. E un haos total in ultima vreme, mai ales daca discutam de CFR.

| Catrice a răspuns:

Nu știi sa citești plăcuțele cu numere? laughing
Dacă vrei loc special la geam, poți cere.

| BlueButterfly97 explică (pentru Catrice):

Să le citesc știu, care ea geam și care la margine, nuwinking... Bine că s-au născut alții învățați

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Deh, intrebare de anafabet!

| ywar a răspuns:

In trecut numerele de loc de la geam aveau terminatia 5 sau 6. Mai nou se pare ca si 1 si 2 sunt la geam. Pe site-ul CFR s-ar putea sa ai diagramele pe care le consulta inclusiv conductorul. Iti trebuie un mers de tren mai vechi. Acolo sunt trecute, sigur. Pe categorii.

| Aube a răspuns:

Teoretic, 86 este la geam. Dar la vagoanele astea noi mai apar si surprize.

| ungandfr a răspuns:

Numarul cel mai mic incepe de la geam, tinand cont cum citesti de la stanga spre dreapta!