Întrebare recomandată | HoneyBell a întrebat:

Curând voi călători cu avionul și vreau sa va întreb dacă știți. La bagajul de cala am voie sa transport mâncare de pisici la conserva de 85g? Nu este lichida. Am in jur de 100 de conserve și nu știu dacă ar fi o problema. Va mulțumesc happy

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

100 conservet de 85g fac in total 8.5 Kg (doar continutul!), la care se mai adauga si greutatea ambalajului.
O asemenea cantitate nu le poti transporta in bagajul de mana, doar in cala.
Problema ta va incepe la verificarile bagajelor: ti se pot cere acte de provenienta, compozitia atestata de fabricant si organe de autorizare etc. toate pe cheltuiala TA.
Cel mai simplu si mai ieftin este sa comanzi o cantitate asemanatoare de la producator sau de la un distribuitor local destinatiei. In acest caz nu vei avea batai de cap, produsul ti se va aduce "la usa". happy

| darrio2007 a răspuns:

Cam prea multe. Va da de gândit vameșilor. Dar de ce ai avea nevoie de atătea conserve?

| Violleta2022 a răspuns:

100 de conserve de pisici este foarte mult si se poate considera import, fiind nevoit sa platesti taxe de import si TVA, la intrarea in tara respectiva, daca este europeana.
Fiidnca in Australia, Canada si America nu ti se permite sa intrii cu nici un fel de mancare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja la 100 de conserve o sa se intrebe daca nu faci comerț ilegal cu ele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Probabil la 85 kg te vor pune taxe de transport de $ 100.
Apoi o asemenea cantitate va fi interpretată ca marfă de vânzare și va mai trebui să plătești și acolo taxe vamale $ 100.
Și în cel mai rău caz, dacă nu știi exact legislația vamală de unde aterizezi, să spună că importul acelor conserve este interzis și să ți le confiște la vamă. Variante.

| anonimg a răspuns:

Cel mai bine contractezi aeroportul și-i întrebi:
https://www.bucharestairports.ro/ro/contact/telefoane-utile

Biroul vamal Otopeni (cargo):
021 204 1560 - cargo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100 de conserve? Tu crezi că n-au mâncare de pisici in țara aia?

| HoneyBell explică (pentru anonim_4396):

Am cumpărat din Germania pentru România Gourmet Gold la 25euro cenți. În România o conserva costa 3 lei. Eu în tara am 3 pisici. Cum ți se pare asta? happy

| Robert150103 a răspuns:

Sunt sanse sa nu te lase din cauza ca nu pot controla ce ai tu in conservele alea fara sa le deschida, chiar daca scrie clar pe conserva ce este. Daca nu din aceasta cauza, metalul e o problema la scanner. Sugerez sa le bagi in bagajul mare, daca ai posibilitatea

| HoneyBell explică (pentru Robert150103):

În care bagaj mare? Am bagaj de cala 20 kg, bagaj 10 kg in cabina și 10kg geanta de mana! În care dintre ele crezi ca ar fi mai bine? Multumesc

| Robert150103 a răspuns (pentru HoneyBell):

Sorry. Am citit gresit intrebarea, ce am vrut sa spun in raspunsul anterior e ca s-ar putea sa ai probleme la bagajul de mana. In bagajul de cala, DA te lasa cu mancarea de pisici, totusi e recomandat sa o pui intr-o plasa mai mica separat de alte lucruri in caz ca li se pare ceva suspicios la scanner si vor sa controleze bagajul

| Robert150103 a răspuns (pentru HoneyBell):

O poti pune in oricare bagaj, dar iti recomand in ala de cala, ca sa eviti controlul bagajului la scannere

| darrio2007 a răspuns (pentru Robert150103):

Când spune bagaj de cală normal că e bagajul mare, inteligență.

| Robert150103 a răspuns (pentru darrio2007):

Daca esti atent la al doilea raspuns al meu poti vedea ca am citit gresit intrebarea si am recunoscut asta. Oricum, mersi de confirmare, inteligenta