| laviniaaaaaaaaa a întrebat:

Buna! Daca merg in timpul verii cu trenul si am carnetul la mine mai platesc biletul? Am auzit ca elevii nu au gratis in timpul vacantei de vara, dar nu cred ca e adevarat.

9 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

ELEVII din învăţământul obligatoriu, profesional – inclusiv postliceal, liceal acreditat/ autorizat, beneficiază de gratuitate la transportul feroviar intern, la toate categoriile de trenuri (Regio și InterRegio), clasa a 2-a, pe tot parcursul anului calendaristic (Legea nr.1/2011, cu modificările și completările ulterioare).

| mi25 a răspuns:

Atentie! Gratuitatea nu este decat pe ruta de la domiciliu la scoala si invers. E buna gluma legii, nu?! In rest platesti - pana la varsta de 10 ani - jumatate din costul biletului, dupa 10 ani pret intreg.

| RxTx a răspuns:

Daca este vizat e ok

| UserRo10 a răspuns:

Cumperi obligatoriu bilet la casa de bilete si acolo se aplica reducerea

| mi25 a răspuns (pentru UserRo10):

Nu cumperi nici un bilet!

| 1234568807 a răspuns:

Nu, poti obtine o reducere, insa nu gratuitate completa

| rumi36 a răspuns:

Parerea mea este ca,nu, nu platesti, iti zic din propria mea experienta, vara m-am dus la mare cu trenul, le-am aratat carnetul si am avut gratuitate

| duracell3454 a răspuns:

Elevii pot merge gratuit cu trenul, doar te duci la casa de bilete cu carnetul de elev, il arati si spui ce tren vrei sa iei.