| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu am card la banca, pot sa trimit bani intr-un cont daca persoana respectiva sau firma imi da un iban? Daca da, pot depune bani doar la banca respectiva? Imi da o dovada ca am platit ca sa pot face o poza sa arat celui ce trimit? M-ar ajuta mult aceste informatii.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. Da
2. Nu, la oricare.
3. Desigur.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți de la orice bancă - vitament îi zice

| Wr3nch a răspuns:

Poti dar la unele platesti in plus. Poti de la orice banca spre orice banca, dar daca is diferite sunt sanse sa platesti un plus iar. Da iti da dovada de depunere. Dar nu recomand sa platesti inainte sa primesti produsul ca iti iei mega-teapa.

| laSoledad a răspuns:

Da. Cand iti da ibanul, sa intrebi la ce banca e client. Te duci la banca respectiva si depui in numerar la casierie. O sa-ti ia un comision de depunere pentru ca nu ai cont la acea banca. Iar apoi iti da o chitanta ca ai depus banii, pe care i-o poti arata persoanei respective. Daca te duci dimineata, banii se trimit in aceeasi zi. Daca te duci dupa-masa, banii ii va primi doar in urmatoarea zi.

| laSoledad a răspuns:

Daca te duci la orice banca la intamplare, iti va lua un comision si mai mare de depunere. Important e sa te duci la banca unde e persoana aia client.

| GPA a răspuns:

Nu trebuie să ai cont în bancă pentru a încărca un cont bancar cu bani. Trebuie să te prezinți la ghișeul băncii de unde dorești să faci transferul cu următoarele : actul de identitate/buletin, IBAN-ul contului pe care dorești să-l încarci cu suma respectivă, numele beneficiarului, motivul depunerii. Posibil sa ai un comision de depunere la BRD sau BCR.

| Elelei a răspuns:

Da, poti sa trimiti fara sa ai cont intr-o Banca. Te prezinti la ghiseu si spui cui vrei sa trimiti bani, indicand datele pe care ti le da.
Pentru orice depunere primesti chitanta. Cu toate datele, ale tale si ale celui caruia ii trimiti.
Spui ca vrei sa-i trimiti dovada. Presupun ca e o tranzactie. Ai grija sa nu iei plasa! E sigur ce vrei sa faci?