| anonim_4396 a întrebat:

Dau Funda pentru cine stie. Si-a facut cineva buletin provizoriu? Ce acte sunt necesare? Si cat timp e valabil buletinul provizoriu.Va multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1. Trebuie să completezi o cerere tip (pentru eliberarea actului de identitate)
2. Trei fotografii mărimea 3/4 cm, cu margine albă (făcute la un fotograf, deși cei care îți eliberează CI, te vor fotografia, încă o dată)
3. Certificat de naștere, de căsătorie, sentință de divorț (copie/original), documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu (în funcție de caz, de ex. ți se poate solicita să te prezinți cu un martor (vecin) care să confirme că locuiești în acel loc) sau a gazdei.
4. Se achită taxa de 1 leu la primăria din orașul tău.

Cam acestea ar fi actele, găsești mai jos toate detaliile:
http://www.dlep-iasi.ro/......te--1.html
http://www.sibiu.ro/......toate-acte

Cât privește data expirării, aceasta variază. Dacă vrei să ți-l facă pe o perioadă mai îndelungată, îi rogi frumos să ți-l facă cu valabilitate de 1 an. Altfel, te poți trezi că e valabil doar 6 luni.
Ți-l eliberează cam in 14 zile lucrătoare (când ai drum pe la sediul respectiv, intri și intrebi, s-ar putea să ți-l dea mai repede)

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.avocatnet.ro/......zorie.html
vezi pe acel site mai bine, apropo poti adauga intrebare direct acolo

Răspuns utilizator avertizat
| radaiulian a răspuns:

Ai nevoie de certificat de nastere si e valabil o luna