| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! De ce imi ies pete de mucegai pe, pereti? Pana anul acesta nu am avut asa ceva. Pe timpul iernii am inteles, mai pot aparea, dar de acum vara?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ploaie multă, umezeala multă, inceput de igrasie.
Nu mai sta cu geamurile deschise cand ploua.

| mgtow a răspuns:

De la vremea rece

| sierra1 a răspuns:

"De ce imi ies pete de mucegai pe, pereti?"

umezeală și lipsa ventilației, d-aia

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din cauză ca plouă si a intrat apă in structura blocului, sigur blocul nu este reabilitat e vechi si din cauza asta ai egrasie, cumpără dyo stop anti mucegai si egrasie si dai pe peretele cu egrasia

| gabicoo a răspuns:

"Egrasie"?
"Greu ieste limbul român"
winking

| romeo78 a răspuns:

În interior, una din cauzele principale este diferența de temperatură dintre exterior și interior, iar apa se evaporă și face condens.
Nu contează dacă este sau nu termoizolație la locuință, atât timp cât diferența de temperatură este mult prea mare.
Chiar termoizolația, geamurile termopan, aerul condiționat favorizează apariția condensului, mucegaiului.
Un perete contaminat cu mucegai, trebuie rașchetat la roșu, o aerisire, uscare la temperatura de afară, un tratament antimicrobian, antimucegai, tencuire și eventual o vopsire cu var, nu cu lavabilă, ca peretele să respire.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Poate nu ai aerisit bine.

| Mlarisa58 a răspuns:

Din cauza ploilor, poți să folosești savo e foarte bun, lași să acționeze 10-15 min si gata, mucegaiul dispare.

| AnutaAna a răspuns:

Aveti multa umiditate, asta este clar. Lasati geamurile deschise, spalati cu clor si lasati sa se usuce bine. Abia dupa ce va asigurati ca peretii sunt perfect uscati aplicati o lavabila antimunegai, va recomand vopsea lavabila Silber, antimucegai, baie si bucatarie

| Andrei6829 a răspuns:

Egrasie, asta se poate repara când se face lavabilul, pui câteva picături de clor și nu vor mai apărea, trebuie izolație la casa sa nu mai fie egrasie.