| LaCiel a întrebat:

Buna,
De curand am dat comanda de o tableta grafica Huion in valoare de 306$ insa pe site imi spune ca imi asum plata vamala. Stie cineva cum se calculeaza?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ce fel de dolari ai platit? Americani, australieni sau canadieni?
La tot ce depaseste $100 se platesc taxe vamale si TVA de 22 %.
Cred ca te poti astepta la cel putin $100
Nu ai mentionat nimic cat platesti transportul, fiidca taxele se aplica la suma totala, cu transport inclus.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu cred sa existe vreo posibilitate s-o calculezi singur.
Cei de la vama au o lista cu taxe vamale pentru fiecare obiect care trebuie vamuit.

| AureliusTPU a răspuns:

Nu poti sa o calculezi singur.Cei de la vama vad cat cantareste cat de mare este coletul, etc.