| ღBiancaღ a întrebat:

Dece nu este voie sa umbli cu telefonul in avion?

Răspuns Câştigător
| dadonexus a răspuns:

Vezi tu... Ceasurile de la bord cele ce indica diretie, altitudine, presiune, nivel de aer de asemenea si comunicatiile cu turnul de control punctioneaza pe acelasi sistem ca un telefon deoarece avionul este urmarit prin satelit de catre un radar iar datele sunt transmise la centrul de control de control si catre avion.Motivul este simplu altitudinea ridicata poate face un semnal telefonic sa interfereze si datele transmise si primite sau chiar si mai rau sa deregleze dorbul avionului insa asta nu e singurul motiv al doilea este ceea ce ei numesc un atentat cu bomba deoarece acestea pot fi activate cu ajutorul unui telefon.Si crede-ma ca e spre binele calatorilor ideea nu este ca nu ai voie sa le folosesti pentru ca ai dar nu ai voie sa dai sau sa primesti apeluri.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie sa umbli cu telefonul atunci cand pilotii nu fac manevre de aterizare / decolare pentru ca e posibil sa apara interferente cu instrumentele de bord sau cu comunicatiile de turnurile de control. In timpul zborului cand totul este pe pilot automat ai voie sa folosesti electronice.

| NemNUZ a răspuns:

Pai eu am auzit ca nu ai voie sa umbli cu telefonul deoarece, e strict interzis sa faci poze aeronavei, aeroportului etc.

| suntserios a răspuns (pentru NemNUZ):

De parca nu e plin netul cu poze cu avioane si aeropoarte. Avionul nu e obiectiv strategic sau militar sa nu ai voie sa il pozezi.

| NemNUZ a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ca suna aiurea si ai dreptate, avionul e o simpla cale de transport, dar un avion scapat de sub control poate sa faca mari dezastre( 11 septembrie) si daca nu ar fi destul de periculos de ce sunt atatea controale la aeroport si paza de parca esti la inchisoare?

| suntserios a răspuns (pentru NemNUZ):

Pai una e sa ii faci o poza si una e sa urci in el cu o bomba. Oricine stie cum arata si cum functioneaza un avion. O poza nu poate aduce informatii in plus.

| SmokeyEye a răspuns (pentru NemNUZ):

Telefonul poate fi folosit in avion (smartphone-urile au functia : plane mode) adica poti folosi toate functiile lui, in afara de telefon. Nu e interzis din cauza ca unele telefoane au aparat fotolaughing Poti sa faci poze, dar nu la decolare si la aterizare.Pt ca in aeroport e interzis asta, dar in cer poti sa faci poze la norisori, la peisaj.

| NemNUZ a răspuns (pentru SmokeyEye):

Marog da big grin

| Kramerwalt a răspuns:

Da,si de la telefoanele avionului cum de ai voie sa suni? Vrajeala de doi bani sa scoata companiile profit!

| ChidoriKing a răspuns (pentru Kramerwalt):

Telefoanele avionului? straight face

| Kramerwalt a răspuns (pentru ChidoriKing):

Sunt telefoane in avion in caz ca nu stii!

| ChidoriKing a răspuns (pentru Kramerwalt):

Nu stiam, pana acum, multumesc happy

| ChidoriKing a răspuns:

Mai clar: în teorie, există riscul ca emițătoarele de unde radio (iar telefoanele, leptopurile cu wireless-ul uitat deschis etc. sunt astfel de emițătoare) să interfereze cu aparatura de bord