| MeisterSchnitzel a întrebat:

Bună dimineața! Am o întrebare pentru voi (sper că e categoria potrivită)! Am dat, din întâmplare, peste colecția bunicului cu bani vechi (majoritatea din anii '40). Dar în colecția lui am găsit și 1000 de lei vechi (din 1992). Știe cineva dacă-i mai pot schimba în bani noi?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Bancnotele imprimate pe suport de polimer şi monedele metalice din vechea emisiune pot fi preschimbate pe termen nelimitat, fără taxe şi comisioane (cf. reglementări denominare). Piesele deteriorate se preschimbă în condiţiile menţionate mai sus."

Sursa: https://www.bnr.ro/Operatiuni-cu-publicul-prin-sucursalele-BNR-5372.aspx

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar la banca romaniei la sediul BNR îi poti schimba, in alta parte nu.

| anonimg a răspuns:

Ar trebui sa contactezi BNR.
https://www.bnr.ro/Contact-709-Mobile.aspx

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu cred ca te voi imbogati din cateava bancnote vechi, care oricum nu mai are aceeasi valoare.SA nu crezi ca daca duci cei 1000 de lei (si daca reusesti sa ii schimbi ) vei lua tot 1000 de lei.Le vei lua la voloarea de acum(10 bani, parca)Merita? ori cate bancnote ai avea nu cred ca scoti de un covrig
Daca nu vrei sa pastrezi colectia, poti pune in vanzare pe cele mai vechi ( pentru alti colectionari) desi nici pe aia nu cred vei lua prea mult
Eu as pastra ca pe o amintire!

| MeisterSchnitzel explică (pentru Fatamuntilor):

Am întrebat de leii din '92. Pe restul clar îi păstrez.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

10000 ROL = 1 RON
deci 1000 lei vechi = 0. 1ron, adica 10 bani
https://ro.wikipedia.org/wiki/Leu_rom%C3%A2nesc
"Pe 1 iulie 2005, România a realizat o reformă monetară, schimbând leul anterior (codul ISO 4217: ROL) cu un leu nou (RON). 1 RON este egal cu 10.000 ROL."
efectiv, mai bine ii pastrezi si poate, poate peste cativa ani o sa aiba valoare numismatica

| Iote a răspuns:

Nu cred ca se mai schimba. Au o perioada care a expirat. Oricum, cei 1000 lei din 1992 mai valoreaza doar 10 bani prin denominare. Vor valora mai mult cand vor fi mai vechi.